Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirmede Kahverengi kokarca hakkından bilgi verildi. Uzak Doğu kökenli bir tür olan bu çeşit tarımsal üretimde önemli kayıplara neden olan tahripkâr ve istilacı bir canlı olduğu kaydedildi.  Kahverengi kokarca erginleri 12-17 mm boyutlarında olup rengi kahverengimsi gri tonlarda benekli ve alacalı yapısıyla dikkat çekiyor.

Birçok bitki ile beslenen ve istilacı bir zararlı olan kahverengi kokarca, tarımsal üretimde 300'e yakın bitki türüne zarar verebilmektedir. Fındık, elma, armut, şeftali, kayısı, kivi gibi pek çok meyveye ilave olarak mısır, biber ve domates başta olmak üzere birçok sebze- orman ve süs bitkisi gibi farklı gruplardaki bitkilerde beslenmekte ve bunlara ciddi zararlar vermektedir.  

Kırklareli’nde Şah Kartalları Mercek Altında Kırklareli’nde Şah Kartalları Mercek Altında

Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  tarafından konu ile ilgili yapılan açıklama da istilacı bu türün zararlarına değinildi.  Doğrudan ve dolaylı olmak üzere iki şekilde zarara neden olan ve doğrudan zararını konukçusu olduğu bitkilerde oluşacağı belirtildi.  Dolaylı zararını ise kışlamak için toplandığı alanlarda insanlarda rahatsızlık oluşturarak vereceği  ifade edildi. Ayrıca Kahverengi kokarca yayılışı; bitkisel materyallerle, ulaşım araçlarıyla, ergin uçuşu yoluyla ve bulunduğu ülkelerden ithalat işlemleri sırasında gerçekleceği belirtildi. (Haber Merkezi)

1-572