Hak-İş Kırklareli İl Başkanı ve Öz Sağlık İş Sendikası Kırklareli Şube Başkanı İbrahim Arı, 2024 yılı için net 17 bin 2 lira olarak belirlenen asgari ücrete dair değerlendirmelerde bulundu.

Asgari ücret rakamının ülkenin en büyük toplu iş sözleşmesi niteliğinde olduğunu vurgulayan Başkan Arı, asgari ücretin zaman içerisinde Türkiye’de yaygın ücrete dönüştüğüne dikkati çekti. Asgari ücret tespit komisyonundan sağlıklı bir ücret çıkmasının da mümkün olmadığını belirten Başkan Arı, bu yapının değiştirilerek daha demokratik ve kapsayıcı olması gerektiğine işaret etti.

“ASGARİ ÜCRET İSTEDİĞİMİZ NOKTADA DEĞİL”

Asgari ücretin bekledikleri seviyede olmadığını vurgulayan Arı “Arzu ettiğimiz, istediğimiz noktada değil. Asgari ücret, ülkemizde ortalama ücrete dönüştüğü için beklentileri karşılamaktan uzak. Asgari ücret rakamı ülkenin en büyük toplu iş sözleşmesi niteliğinde. Asgari ücretin zaman içerisinde Türkiye’de yaygın ücrete dönüştüğü ortadadır” diye konuştu.

Erdoğan’dan Staj Mağdurlarına Müjde Erdoğan’dan Staj Mağdurlarına Müjde

“YÜZDE 49’LUK ARTIŞ TİS’LERE DE UYGULANMALI”

Diğer ücretlere de asgari ücret oranında bir artış yapılması gerektiği, aksi takdirde yapılan toplu iş sözleşmelerinin ciddi şekilde yara aldığına değinen Başkan Arı , “Asgari ücrete yapılan yüzde 49’luk artışın bütün toplu iş sözleşmelerine uygulanması gerekiyor. Bunun üzerinde bir oran olursa daha da iyi olur. Diğer ücretlerin, asgari ücrete yapılan artış oranın gerisinde kalması önemli bir sorun. Yaptığımız toplu iş sözleşmeleri bundan ciddi şekilde yara alıyor. Bu durum hem sendikal örgütlenmeyi hem de toplu iş sözleşmelerini (TİS) sorgulatır hale getiriyor” dedi.

“DEMOKRATİK VE DAHA KAPSAYICI BİR YAPI”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun mevcut yapısının önemli bir sorun olduğunu dile getiren Başkan Arı, “Kurumuş söğütten düdük olmaz. Bu nedenle Asgari Ücret Tespit Komisyonunun bu yapısından sağlıklı bir ücret çıkması da mümkün değil. 1970’li yıllardan kalan mevzuatın değişmesini istiyoruz. Bizim beklentimiz hem demokratik hem de kapsayıcı bir yapının olması” şeklinde ifade etti. (Basın Bülteni)