Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Arama Kurtarma Birimi (AKUB) tarafından 6 Şubat 2023'te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıl dönümü dolayısıyla "6 Şubat 'Asrın Felaketi' Depremleri Anma Etkinliği" İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Anma programına Vali Birol Ekici, İl Milli Eğitim Müdürü Hilal Liliyar Özefsun, İl AFAD Müdürü Salih Erden ve çeşitli kurumların amirleri katıldı.

Öğrencilerimizin Sağ Salim Gitmesi İçin Çalışıyoruz Öğrencilerimizin Sağ Salim Gitmesi İçin Çalışıyoruz

İl Milli Eğitim Müdürü Hilal Liliyar Özefsun AKUB birimi etkinlerinden bahsederek; "Hiç kuşkusuz depremler ülkemizin bir gerçeği ve biz bu gerçeğe ne kadar iyi hazırlanırsak o kadar az kayıpla atlatırız. Biz hem personelimizi hem de geleceğimiz olan çocuklarımızı bu konuda bilinçlendirmemiz gerektiğinin farkındayız. Müdürlüğümüz MEB AKUB Ekibi ve İlk Yardım Ekibi tarafından personelimiz ve öğrencilerimize verilen eğitimlerle farkındalık yaratmayı ve bilinçlendirmeyi hedefliyoruz" dedi.

09144335 Whatsappimage20240209At14.43.05

“Hazırlıklı olursak can kurtarma, mal kurtarma açısından da avantajlı hale geliriz”

Vali Birol Ekici törende yaptığı konuşmasında, "Allah korusun bir daha böyle afetler ve acılar yaşamayalım. Afetlere hazırlıklı olmamız gerekiyor. Türkiye deprem bölgesindedir. Türkiye her zaman küresel ısınma, aşırı yağış gibi olaylara maruz kalabilecek bir coğrafyada. Bunlara hazırlıklı olursak can kurtarma, mal kurtarma açısından da avantajlı hale geliriz” şeklinde konuştu.

Programın devamında Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Arama Kurtarma Birimi Lideri Kemal Taş deprem ve sonrası konulu sunumlarının ardından, depremde hayatını kaybeden vatandaşlar anısına İl Müftülüğü Vaizi Ahmet Talha Hacıahmetoğlu tarafından dua okundu. (Volkan Abuy)