Aşırı sıcaklığın yanında nem oranının da yüksek olması, güneş çarpmasında etkili bir rol oynar. Güneş çarpması özellikle yaşlı ve çocuklar için daha tehlikeli. Güneş ışınları; ultraviyole, görünür ve enfraruj ışınlarından oluşmakta. İnsan sağlığı açısından en etkili ışın ultraviyole ışınlarıdır. Ülkemizde genellikle yaz ayları ve gündüz 11-00 ile 15-00 saatleri arası güneş çarpması açısından en riskli zamanlardır.

Belirtileri

Uzun süre güneş altında kalınmış ise aşağıda verilen belirtiler güneş çarpmasını işaret eder. Hastanın ateşi 39-41 dereceye kadar çıkabilir. Davranış, anlama ve algılama bozuklukları oluşur. Kalp atışları düzensizdir. Şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma yapabilir.

Nasıl Korunmalı?

Tatilin Acı Bilançosu; 24 Saatte 668 Kaza Tatilin Acı Bilançosu; 24 Saatte 668 Kaza

Güneş çarpmasından korunmak için aşağıda verilen tavsiyelere uymak gerekmekte. Meteoroloji  Genel Müdürlüğünce sıcak ve UV (ultraviyole) ışınları için uyarı verilen bölge ve günlerde mümkün olduğunca güneşten kaçınmalı, zorunlu olmadıkça 1100-1500 saatleri arasında dışarıya çıkılmamalıdır. Aşırı sıcaklarda gölgede bulunulmalı, ağır işler ve spor yapılmamalıdır. İnce, açık renkli bol elbiseler giyilmeli, şemsiye veya geniş kenarlı şapka kullanılmalıdır. İmkanlar ölçüsünde sık duş alınmalıdır. Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalı ve bol bol sıvı tüketilmelidir.

Editör: Kadir Sinici