İlimiz Kırklareli’nde 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla kutlama programı gerçekleştirildi. Kırklareli Ziraat Odası Başkanlığı tarafından organize edilen program saat 10.30’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başladı. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşımız okundu.

Başkan Uğurcan Özer Görevinde 1 Yılı Geride Bıraktı Başkan Uğurcan Özer Görevinde 1 Yılı Geride Bıraktı

Devamında Kırklareli Ziraat Odası Genel Sekreteri Didem Şimşek törende bir konuşma yaptı. Konuşmasında üreticilerin belini büken temel üretim maliyetlerinden bahseden Genel Sekreter Şimşek, “Ülkemizin üretiminin sekteye uğramayarak, gıda güvenliğinin sağlanması için acil bir eylem planına ihtiyaç vardır.” dedi.

Açıklama Iki

Tüm çiftçilerin gününü kutlayan Kırklareli Ziraat Odası Genel Sekreteri Didem Şimşek açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Sayın; Meclis ve yönetim kurulu üyelerimiz, kurum ve kuruluş temsilcileri, basınımızın değerli temsilcileri ve Türk tarımına yıllardır vefakârca hizmet eden değerli çiftçilerimiz. Geçmişte yaşadığımız salgın süreci tarım sektörünün bir ülke için ne kadar önemli bir sektör olduğunu uygulamalı olarak göstermiştir. Ancak Tarım sektörü açısından, son yılların en yüksek girdi maliyetlerine yönelik sorunlar geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda üreticimizin en büyük sıkıntısı olmuştur.

Üreticilerimizin yıllardır belini büken temel üretim maliyetleri özellikle kimyevi gübre ve petrol fiyatlarında yaşanan son yükselişlerle birlikte takip edilemez, altından kalkılamaz bir hal almıştır. Özellikle Kimyevi Gübre ve Petrol maliyetlerindeki artışlar tarımsal üretimde sürdürülebilirlik açısından büyük bir sorun olmaya, ülkemizin gıda güvenliğini tehdit etmeye devam etmektedir.

Gübre fiyatlarında yaşadığımız büyük artışlar nedeni ile gübre alımı yapamayan üreticilerimiz hububat ve yazlık ekimleri gübresiz yapmıştır. Tarım ilaçları fiyatlarında ortaya çıkan artış oranları da yine % 80-100 seviyelerindedir. Bu artışların yanında Dövizdeki kur artışıyla birlikte yükselen Tarım Kredi ve Ziraat Bankası faiz oranları üreticilerimizin borç yükünü körüklemektedir. Bu durumun ülkemizin üretim potansiyeline negatif etkiler yapacağı endişesi taşımaktayız.

Üreticilerimizin birçoğu bu döneme zaten geçmiş dönemden borçlu olarak yakalanmıştır. Üreticilerimizin içine düştüğü bu faiz kıskacı tarım arazilerimizin el değiştirmesine sebep olmaktadır.

Açıklama Üç

Odamız, hayvancılıkta yaşanan sorunların çözümü için yıllardır küçük ve orta ölçekli aile işletmelerinin desteklenerek modernize edilmesini, bu işletmelerin ülke hayvancılığı için bir sigorta vazifesi gördüğünü bildirmiştir. Ancak bu uyarılar dikkate alınmamış ve büyük ölçekli işletmeler desteklenmiştir. Bugün geldiğimiz noktada düşük karlılık nedeniyle küçük ve orta ölçekli bölge işletmelerimiz hayvancılıktan vazgeçmiştir. Akabinde canlı ve karkas et ithalatına rağmen et fiyatlarındaki artış durdurulamamaktadır.

Ülkemizin üretiminin sekteye uğramayarak, gıda güvenliğinin sağlanması için acil bir eylem planına ihtiyaç vardır.

Tarımsal teşvik ve desteklemeler yaşanan yüksek enflasyon şartlarına göre yeniden belirlenmeli üretim sezonundan önce açıklanmalı ve zamanında ödenmelidir. Tarımsal üretim desteklemeleri üretimi teşvik edici seviyeye çıkarılmalıdır. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi dönem faiz oranları makul seviyelere düşürülüp, geçmiş dönemlerden gelen faizlerin silinmesi ve geri ödeme planları yeniden yapılandırılmalıdır. Tarım ürünlerinin fiyatları üretim sezonundan önce ve üretim maliyetlerindeki ciddi artışlar dikkate alınarak açıklanmalıdır. Yetkililerden üretim maliyetleri, altyapı sorunları, yasal düzenleme gibi bizlerden kaynaklanmayan sorunlarımızın çözümünü bekliyoruz.

Her türlü zorluğa rağmen alın teri ile üretmek için fedakârca çaba harcayan, ülke kalkınmasının temel unsuru çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nü kutluyor, ürününün gerçek değerini bulacağı bereketli bir yıl diliyorum.” (Kadir Sinici)  

Editör: Kadir Sinici