Kırklareli Olgunlaşma Enstitüsü, Halk Eğitim Merkezi, SODAM ve Kırklareli Kadın Kooperatifi önderliğinde gerçekleştirilen sergi açılış töreni, halk oyunları ekibinin gösterisiyle başladı. Açılış konuşmalarının ardından, Kırklareli Vali Yardımcısı Elif Canan Tuncer ve kurum müdürleri sergiyi gezerek, yapılan ürünler hakkında bilgi aldılar.

WhatsApp Image 2023-10-25 at 17.55.49 (1)

Dioramalar Dikkat Çekti

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan Olgunlaşma Enstitüsü her yıl olduğu gibi bu yıl da tamamlanan projelerini, Halk Eğitim Merkezi Salonunda gerçekleşen 100. Yıla Özel Sanat ve Zanaatlar Sergisi’nde Kırklarelili vatandaşların beğenisine sundu.

Sergide Balkanlar’dan Trakya’ya göçle gelen sanat ve zanaatlar temalı Diorama çalışmaları vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Çalışmalar kapsamında; Kırklareli’nin yerel lezzetlerinden hardaliyenin yapım aşamalarının betimlenmesinden başlayarak; Köy Evi, Süpürgecilik Zanaatı, Çarıkçılık, Kalaycılık, Çömlekçilik, Sepetçilik, Peynircilik, Demir Zanaatı, Müzisyenler, Nakış Sanatı, Dokumacılık ve Hardaliyecilik konularının başarıyla işlendiği gözlendi.

WhatsApp Image 2023-10-25 at 17.21.01 (1)

Kırklareli Olgunlaşma Enstitüsü, Halk Eğitim Merkezi, SODAM ve Kırklareli Kadın Kooperatifi önderliğinde gerçekleştirilen sergiye katılım sağlayan Kırklareli Vali Yardımcısı Elif Canan Tuncer, Sergi ile ilgili olarak; “100. Yıl etkinlikleri kapsamında Kırklareli’nde birçok etkinliğimiz yapılmakta, çeşitli yarışmalarımız, sergilerimiz, konserlerimiz gerçekleştirilmektedir. Bunlardan bir tanesi de Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen 100. Yıl temalı el emeği sergisidir. Burada bu etkinliğe özel olarak; Türk Bayrağı, Atatürk Motifleri, geleneksel Türk sanatları ile alakalı dioramalarımızın bulunduğu bir sergi gerçekleştirdik. Katılım çok güzeldi. 100. yıl etkinliklerimiz devam edecek. Yaşasın Cumhuriyet” şeklinde açıklamada bulundu.

WhatsApp Image 2023-10-25 at 17.55.49

Okullardan Sergiye Büyük İlgi

100. Yıla özel gerçekleştirilen sergiye okullardan öğretmenleri eşliğinden gelen küçük misafirler de katılım gösterdi. Türk Bayraklarıyla sergiye ziyaret düzenleyen öğrenciler, sınıf öğretmenleri eşliğinde sergiyi gezdi.

WhatsApp Image 2023-10-25 at 17.21.02 (1)

Özefsun; “100. Yılımız Kutlu Olsun”

Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü Hilal Liliyar Özefsun sergi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışan Olgunlaşma Enstitüleri her yıl belirlenen faaliyetler kapsamında tema çalışmaları yapmaktadır. Bunun yanı sıra etkinlik haftası kapsamında faaliyetler de bulunmaktadır. Kırklareli Olgunlaşma Enstitüsü olarak bizler de yapılan faaliyetlerde yer almaktayız. Alanında uzman olan arkadaşlarımız tarafından bir yıl boyunca proje çalışmalarında bulundular. Dioramada en küçük objeyi dahi detaylı bir şekilde işlediler. Dokuma ürünlerini, dokuma atölyesinde, giyim ürünlerini, giyim atölyesinde ve diğer objeleri de ilgili atölyelerde yaparak kitre bebekler ile birlikte bir dioroma ortaya çıkardılar.” Dedi.

Tiyatro Topluluğu ‘Orta Oyunu’ İle Perde Diyecek Tiyatro Topluluğu ‘Orta Oyunu’ İle Perde Diyecek

Kırklareli Milli Eğitim Müdürü Hilal Liliyar Özefsun sergi ile alakalı yaptığı açıklamanın devamında, “Bugün burada Halk eğitim Merkezi’nin, SODAM’ın, Kırklareli Kadın Kooperatifinin ve Kırklareli Olgunlaşma Enstitüsü’nün yapmış oldukları sergi faaliyetlerini incelemek üzere birlikteyiz. Yapılan bu çalışmalar sonucunda 12 adet diorama ürünü oluşturuldu. Kırklareli Olgunlaşma Enstitüsü tarafından ülkemize Rumeli’den gelmiş olan sanat ve zanaatların betimlemelerinin işlendiği emek kokan bir çalışmayla halkımız ile buluşturmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu. (Güfte Çanlı)

WhatsApp Image 2023-10-25 at 17.21.01