Bruselloz hastalığının önüne geçmek amacıyla Kırklareli Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli tarafından Lüleburgaz’da 3-12 aylık arası dişi büyükbaş hayvanlar aşılanıyor.
Aşılama çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulunularak; “Lüleburgaz ilçemizde; 2023 yılı 3-12 aylık arası dişi büyükbaş hayvanların bruselloz hastalığından korunması için, İlk ve rapel brusella aşılarının yapılmasına İlçe Müdürlüğümüz teknik personelleri tarafından devam edilmektedir” ifadeleri kullanıldı.
 

399801840_756391986502469_5320199337606008318_n

Dikkat! Anestezi Altında Diş Tedavisi Sadece Ameliyathanede Yapılır Dikkat! Anestezi Altında Diş Tedavisi Sadece Ameliyathanede Yapılır

Brusella Nedir? 
Brusella hastalığı, enfekte hayvanlardan insanlara bulaşan bakteriyel bir bulaşıcı hastalıktır. Tıp literatüründe Bruelloz olarak da adlandırılan hastalığa brusella isimli bakteri neden olur. Bazı türleri ineklerde enfeksiyona neden olurken, diğerleri köpeklerde, domuzlarda, koyunlarda, keçilerde ve develerde hastalık yapar. Brusella hastalığı, genellikle enfekte hayvanlarla doğrudan temas yoluyla veya bu hayvanların eti ya da sütünün tüketilmesi sonucunda insanlara bulaşır. 
Hastalık genellikle belirti vermez ya da ateş, üşüme, halsizlik gibi spesifik olmayan belirtilerle kendini gösterir, ancak aynı zamanda ciddi organik sonuçlara da neden olabilir. Hastalığın insanlarda tedavisi antibiyotiklerle yapılır, hayvanlarda ise herhangi bir tedavi olanağı yoktur. (Haber Merkezi)