Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Kuşoğlu, İl Genel Meclisi Kasım ayı birinci birleşiminde 2023 yılında hayata geçirilen projeleri anlattı. 2023’te köylerinin imar, yol, su, kanalizasyon, çevre, acil yardım ve kurtarma, orman köylerinin desteklendirilmesi, ağaçlandırma, altyapı ile sağlık, tarım gibi pek çok konuda projenin gerçekleştiğini kaydeden Kuşoğlu; “İl Özel İdaresi olarak bütçe imkanlarımız doğrultusunda, mahalli ve müşterek olmak şartıyla, İlimizin köylerinin imar, yol, su, kanalizasyon, çevre, acil yardım ve kurtarma, orman köylerinin desteklendirilmesi, ağaçlandırma, altyapı ile sağlık, tarım, sanayi ve ticaret, sosyal hizmet ve yardımlar, ilk ve ortaöğretim kurumlarının bakım ve onarımı ile diğer ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla gerekli desteği her zaman sağladık ve sağlamaya da devam edeceğiz” dedi.

İl Genel Meclisi Kasım ayı oturumları, 1 Kasım Çarşamba günü başladı. Ay boyunca 2024 yılının bütçesi ve hayata geçirilmesi planlanan projeler konuşulacak.

DSC_0795

İlk oturumda İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Kuşoğlu kürsüye gelerek, 2023 yılında şimdiye kadar tamamlanan ve tamamlanmak üzere olan projeleri anlattı. Kasım ayında yoğun bir şekilde havale edilen konuların sonuçlandırılması için çalışmaların sürdürüleceğini ifade eden Bilal Kuşoğlu; “Kırklareli İl Özel İdaresinin 2024 Yılı Hazırlık Gelir-Gider Bütçesi 400 Milyon TL olarak denk bağlanmıştır. İçinde bulunduğumuz yılın gerçekleşme hedefleri dikkate alınarak, gerçekleşen son üç yılın gelir bütçesinin ortalaması ile 2023 Yılı Haziran ayı gerçekleşmeleri göz önüne alınarak, bütçe büyüklüğü belirlenmiştir. Ayrılması gereken kanuni paylar ise bir önceki yıl gerçekleşen özgelirler üzerinden hesaplanmıştır” dedi.

“Pek Çok Alanda Kırklareli Halkına Hizmette Bulunduk”

Pek çok alanda Kırklareli halkına hizmette bulunduklarını söyleyen Kuşoğlu; “Bütçe içinde; İl Özel İdaresi olarak kanunen ayırmak zorunda olduğumuz kanuni paylarımız ilgili tertiplerine ayrılmıştır. Bunun yanında Özel İdare personeli giderlerine, genel yönetimin cari harcamalarına, yasama-yürütme organları hizmetlerine, birliklere ve köylere yapılacak yardımlara ve Yedek Ödenek tertibine ayrılacak ödenekler tek tek hesaplanarak konulmuştur. Ayrıca kalan ödeneklerin, 2024 Yılı Yatırım Programı çerçevesinde;

Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğü, İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü, Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü ve Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü bütçelerinin altında yürütülen yatırım hizmetleri tertiplerine dağıtımı yapılmıştır.

“Gerekli Desteği Her Zaman Sağladık ve Sağlamaya Da Devam Edeceğiz “

İl Özel İdaresi olarak bütçe imkanlarımız doğrultusunda, mahalli ve müşterek olmak şartıyla, İlimizin köylerinin imar, yol, su, kanalizasyon, çevre, acil yardım ve kurtarma, orman köylerinin desteklendirilmesi, ağaçlandırma, altyapı ile sağlık, tarım, sanayi ve ticaret, sosyal hizmet ve yardımlar, ilk ve ortaöğretim kurumlarının bakım ve onarımı ile diğer ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla gerekli desteği her zaman sağladık ve sağlamaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Toplam Bütçemiz 356 Milyon TL’ye Ulaşmıştır”

2023 bütçesinin 356 milyon olduğunu kaydeden Kuşoğlu;  “Hepimizin bildiği gibi 2023 Yılı Bütçesi 266 milyon TL, olarak bağlanmıştı. 2022 Yılından devreden 11 milyon 800 bin TL öz nakitle beraber yılı içinde gerçekleşmesi öngörülen 78 milyon 200 TL gelir fazlasıyla 90 milyon TL ek bütçe yapılmıştır. Toplam bütçemiz 356 milyon TL’ye ulaşmıştır” şeklinde konuştu.

Genel Sekreter Kuşoğlu yapılan projeleri şu cümlelerle anlattı; “Şu anda 2023 Yılı itibariyle yapılan yatırımları kısaca şöyle özetleyebiliriz; Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünce; İdaremizin sorumlu olduğu il sınırları içerisinde 1368 km asfalt yol, 47 km BSK+SSB yol, 270 km parke taş yol, 810 km stablize yol, 100 km ham yol, 16 km tesviyeli yol olmak üzere toplam 2611 km köy yolu bulunmaktadır. Köy Yollarımızın, I.ve II. Kat Asfalt Kaplama Yol Çalışması

2023 Yılı İl Özel İdaresi bütçesi kapsamında 10,85 km KÖYDES Programı kapsamında 25,6 km, Hızlı tren çalışmaları sonucunda hasar gören köy yolları için yapılan protokol kapsamında 24 km olmak üzere toplam 60,45 km I. Kat Asfalt Kaplama, 2023 Yılı İl Özel İdaresi bütçesi kapsamında 1 km, KÖYDES Programı kapsamında 10 km olmak üzere toplam 11 km II. Kat Asfalt Kaplama yol çalışması yapılmıştır.

Parke Taş Döşeme

2023 Yılı İl Özel İdaresi bütçesi kapsamında Babaeski İlçesinde 11.797 m2, Demirköy İlçesinde 3.880 m2, Kofçaz İlçesinde 3.075 m2, Lüleburgaz İlçesinde 10.200 m2, Merkez İlçede 10.193m2, Pehlivanköy İlçesinde 1.476 m2, Pınarhisar İlçesinde 2.234 m2 ve Vize İlçesinde 6.825m2 olmak üzere 101 köyde toplam 49.680 m2 Parke Taş Döşemesi yapılmıştır.

KÖYDES Programı kapsamında 17.408 m2 parke taş döşemesi yapılmıştır. Bahsi geçen çalışmalar neticesinde ilimiz yollarında sağlıklı ve sürekli ulaşım imkânı sağlanmaktadır.

Köprü Yapımı

Merkez İlçe Kavakdere Köprüsü, Lüleburgaz İlçesi Turgutbey Köprüsü, Babaeski İlçesi Kuzuçardağı Köprüsü olmak üzere 3 adet köprü yapılmıştır.

İdaremize 2023 yılında 1 Adet Ford Çekici Tır ve Treyler, 1 adet Mercedes-Benz kar küreme bıçaklı kamyon, 1 adet Ford Kamyonet, 2 adet Isuzu pick-up, Acil Yardım Ambulansı ile yerli ve milli elektrikli aracımız TOGG alımı yapılmıştır.

Sıfır Atık projesi kapsamında 2 adet çöp kamyonu ile 71 köyden çöp toplama işlemi gerçekleşmiştir.

Güneş Enerji Santrali (GES) Enerji Nakil ve Dağıtım Bağlantı Tesisi 3.889.000 TL ihale bedeli ile yapımı tamamlanmış, bugün itibariyle geçici kabulünün yapılması planlanmaktadır.

GES Üretim Tesisi 54.319.000 TL ihale bedeli ile yapımı devam etmekte olup 21 Kasımda geçici kabulünün yapılması planlanmaktadır.

Su ve Kanal Hizmetleri olarak; İdaremiz programında bulunan, 13 adet içme suyu, 5 adet atık su, ladet tarımsal sulama, 2 adet HİS Göleti olmak üzere 21 adet, KÖYDES Projesi kapsamında; 7 adet İçme suyu, 1 Adet Atık su olmak üzere toplam 8 adet içme suyu hizmeti yapılmıştır.

İmar Hizmeti olarak; 3194 Sayılı İmar Kanunu Kapsamında 471 adet metruk bina tespit edilmiş, 292 tanesi yıkılmıştır. Kaçak yapılardan 25 tane mühürlenmiş, 1 adet yıkılmış, 4 tane ruhsat verilmiştir.

74 Adet İmar Planı onaylanmış, 939 adet Yapı ve Taşınmazlar için imar durumu düzenlemesi, 987 adet İmar uygulaması yapılmıştır.

İl Genelinde Sokak hayvanlarının rehabilitasyonu için gerekli olan beslenme, barınma ve sağlık konularındaki çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir.

DSC_0801

Sokak Hayvanları

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında; 320 adet sahipsiz hayvanını kısırlaştırılmıştır. 188 adet hayvanın tedavisi yapılmıştır.

Kırklareli Yerel Yönetimler Katı Atık Tesislerine çöp toplama bedeli olarak ödenek ayrılmış olup, söz konusu birliğe katı atıklar nakil edilmiş ve bedeli ödenmiştir ve ödenmeye devam etmektedir. İdaremiz ile Lüleburgaz Belediyesi arasında yapılan protokol gereği Katı Atık Tesislerine çöp toplama hizmetleri de devam etmektedir.

2023 Yılı içinde köylere, Köylere Hizmet Götürme Birliklerine yardımlar yapılmış ve yapılmaya da devam edilmektedir.

Başkan Ilık, Geleneksel Buluşmada Yerini Aldı Başkan Ilık, Geleneksel Buluşmada Yerini Aldı

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne 2023 yılı içinde, Aronia bitki yetiştiriciliği, Aromotik Bitki Fidanı Alımı ve Pınarhisar İlçesi Orman Köyleri Küçükbaş Hayvan Üreticilerine Yem Desteği ve Merkez, Kofçaz Vize ve Pınarhisar Arı Birliklerinde kullanılmak üzere arıcılık malzemesi ve petek malzemesi satın alınması, Dijital Toprak ve Yem Analiz Cihazı satın alınması için destek verilmiştir. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünce kullanılmak üzere optik araç alımı için maddi destek verilmiştir.

Ayrıca Amatör Spor Kulüplerine Spor Malzemesi alımları için, İlimizde güvenlik tedbirlerini sağlamak adına İl Emniyet Müdürlüğüne ve İl Jandarma Komutanlığına tanıtıcı materyaller alımları için, kültürel ve sosyal etkinliklerin yapılabilmesi adına İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne maddi destekler verilmiştir.

2863 Sayılı Kanun'un 12 nci maddesi uyarınca; Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına ait toplanan paylardan; Tarihi Gar Binasının Röleve Restitüsyon, Restorasyon Uygulama Projesine, Yapraklı Mahallesi 728 Ada 40 Parseldeki Taşınmazın Röleve Restitüsyon, Restorasyon Uygulama Projesine, Vize İlçesi Eski Hükümet Binası Onarım Projesine, ödemelerini gerçekleştirmek üzere aktarımlar yapılmıştır.

Mülkiyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait İlimiz Karakaş Mahallesinde bulunan ve tapunun 82 ada 10 parselde kayıtlı tescilli vakıf kültür varlığı Hızırbey Hamamı'nın temizlik bakım ve onarım giderleri için aktarım yapılmıştır.

Mülkiyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait İlimiz Babaeski İlçesi 82 Ada 2 Parselde kayıtlı Tescilli Vakıf Kültür varlığı olan, Fatih camisinin minaresinin onarılması için aktarımlar yapılacaktır.”

2024 bütçesinin de vatandaşların önemli ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanacağını belirten Kuşoğlu; “2024 Yılı İl Özel İdaresi Bütçesi de bu amaçlar çerçevesinde hazırlanmıştır. İlimize ve halkımıza hayırlı olmasını temenni ediyor, İl Genel Meclisimizin 2024 Yılı Bütçe Dönemi çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi. (Haber Merkezi)