Pehlivanköy İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, tarım uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü projesi kapsamında Bakanlık Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’ne teklif edilerek uygun görülen projeyle Pehlivanköy’de ilk defa 2023 yılında uygulanmakta olan Ergene Ovasında Salkımlı İnciler Projesi ile  255 dekarlık alanda iyi tarım uygulamalarına geçildiği söylendi.

Bu kapsamda, çevre, insan, havyan sağlığına zarar vermeyen, doğal kaynakları koruyan, tarımda izlenebilirlik ve sürdürebilirlik ilkelerine uygun, gıda güvenliğini sağlayarak ve bölgedeki diğer çeltik üreticilerine örnek teşkil ederek iyi tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması hedefleniyor.

İlçe Müdürü Ali Doğan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, teknik personel eşliğinde, iyi tarım uygulamaları için görevli sertifikasyon kuruluşu ile birlikte projede yer alan çeltik sahalarının denetimlerinin yapıldığını söyledi.

Gerekli numunelerim alındığını aktaran Doğan, numunelerin analiz yapılmak üzere sertifikasyon kuruluşu tarafından Bakanlık arafından yetkilendirilen akredite laboratuvarlarına gönderildiğini aktardı.

Başkan Ilık, Geleneksel Buluşmada Yerini Aldı Başkan Ilık, Geleneksel Buluşmada Yerini Aldı

Projenin 2024 yılında da uygulanmasına devam edilecek olup, proje sonuçları kamuoyuyla ve diğer üreticilerle paylaşılarak projenin başarısı görünür hale gelecek ve yaygınlaşmasına katkıda bulunulacağı açıklandı.

 Bu bağlamda İTU kapsamında yapılacak tarımsal üretim ile kayıt dışı üretimin kayıt altına alınması sağlanacak. Böylelikle hem bölge insanlarısağlıklı gıda temin etmiş hem de gelecek kuşaklara sağlıklı ve yeterli gıda üretebilecekleri toprak ve su gibi doğal kaynaklar bırakılacağı kaydedildi.

Pehlivanköy İlçe Tarım Müdürü Doğan,” İlçemize ve projede yer alan üreticilerimize hayırlı olmasını dileriz.” Dedi. (Gülben Gökçen Dönmez)