Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından, 24 Ekim 2023 Salı günü, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen yazarlar buluşması, söyleşi ve imza günü etkinliğine “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Yurt Gezilerine Bakış ve 19 Fırka Komutanlığından 57. Alaya Tekirdağ Ziyaretleri” adlı kitabı ile katılan alternatifgazetesi.com köşe Yyazarlarından Barış Toptaş, tarihi bir tespite imza attı.

Toptaş kitabında, Gazi Mustafa Kemal’in Komutanı olduğu 19. Fırka Komutanlığı ve ona bağlı 57. Alayın 1 Şubat – 24 Şubat 1915 tarihlerinde Tekirdağ’da konuşlandığı Yarçeşme Kışlalarının yerinin bugüne kadar Sahil Kışlaları olarak bilindiğini ancak bu bilginin hatalı olduğunu kaydetti.  Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tarih Bölümünden Prof. Dr. Murat Karataş tarafından Harp ceridelerinin Osmanlıcadan çevrilmesi ve 7’nci Tümenden kalan iki askeri harita üzerindeki bilgiler üzerinden yapılan tespite ilaveten Barış Toptaş tarafından yapılan detaylı çalışma sonucunda gerçek yerin birçok kanıtlayıcı belge ile kesin olarak tespit edildiği bilgisi okuyucular ile paylaşıldı.

Bulgar Tiyatrocular Lüleburgazlıları Kırdı Geçirdi Bulgar Tiyatrocular Lüleburgazlıları Kırdı Geçirdi

781ce7e8-a978-48f2-b56f-d8fdf31d4c1c

Barış Toptaş kitabında ayrıca Yarçeşme Kışlalarının askeri kaynaklarda “Yarçeşme Barakaları” olarak adlandırıldığını, çeşitli kaynaklarda, Yarkışla, Eski Kışlalar ve Yağcı Köyüne yakınlığı nedeniyle “Yağcı Kışlaları” ile anıldığından bahsederek söz konusu kışlaların tapu zabıt kaydı geldisi ile “Gerdengeç namı diğer Pavyonlar” vasfı ile 27.05.1930 tarihinde Hazine adına tescil edildiğini ifade etti.  Toptaş, söz konusu kışlaların Hayrabolu yolunun 5’nci kilometresi üzerinde, Tapuda Yarçeşme Mevkiinin kuzey batı sınırında, Aydoğdu Mahallesi, 324 ada, 1 parsel numaralı taşınmazın üzerinde bulunduğunu, belgeleri ile açıklayarak önemli bir tespite imza attı. (Ferdi Kurtbayram)