CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu İsrail-Filistin çatışması hakkında yazılı olarak bir basın açıklamasında bulundu. Gündoğdu, “Başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olmak üzere, tüm uluslararası toplumun artık daha fazla gecikmeksizin iki devletli çözüm temelinde tarafları adil bir çözüme yönlendirmek için sorumluluk alması gerekmektedir” dedi. Milletvekili Vecdi Gündoğdu şunları kaydetti;

Genel Merkezden Kesimoğlu’na Ziyaret Genel Merkezden Kesimoğlu’na Ziyaret

“Bir hafta önce başlayan ve hala devam eden Filistin ve İsrail'de yaşanan çatışmalarda çok sayıda sivil can kayıplarının yaşanması, sivil altyapının hedef alınması vesivillerin en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak durumda bırakılması asla kabul edilemez.

Hiçbir haklı dava sivillerin öldürülmesine haklılık kazandırmaz. Masum sivillerin, kadınların, çocukların öldürülmesi davanız ne kadar haklı olursa olsun haklı davanızın üzerine gölge düşürür.

Çatışmaların başka bölgelere de sirayet potansiyeli, bölgesel güvenlik ve istikrarı ciddi biçimde tehdit etmektedir.

Bu nedenle;

Özellikle uluslararası kuruluşların, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere hiç vakit kaybetmeden sorunun çözülmesi için çaba harcaması gerekir.

Son yaşananlar, uzun süredir tarifsiz sıkıntı, umutsuzluk ve acılara yol açan Filistin-İsrail meselesinin artık 2 devletliçözüme yönelik yerleşik Birleşmiş Milletler parametreleri temelinde ve müzakereler yoluyla adil, kapsamlı ve kalıcı bir çözüme kavuşturulması zaruretini bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Bu nedenle, Filistin topraklarında devam eden işgal uygulamalarının bir an önce sona ermesi ve adil bir barışa ulaşılması zorunluluktur.

Başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olmak üzere, tüm uluslararası toplumun artık daha fazla gecikmeksizin iki devletli çözüm temelinde tarafları adil bir çözüme yönlendirmek için sorumluluk alması gerekmektedir.

Filistin ve İsrail’de yaşanan çatışmaların tırmandırılması ve sivillerin hedef alınması çözümsüzlüğü daha da derinleştireceği gibi acı ve gözyaşını da büyütecektir.

Bu nedenle, hedefi siviller ve sivil yerleşim yerleri olan tüm saldırıları şiddetle kınıyor, acil barış çağrımızı bir kez daha ifade ediyoruz.” (Basın Bülteni)