Havaların soğumasıyla birlikte, gribal enfeksiyon vakaları da artış gösteriyor. Vatandaşlar da çareyi doktorlarda, eczanelerde arıyor… Doğal ürünlerle önlem almak isteyen, şifalı bitkilerle tedavi olmaya çalışanların durağı ise aktarlar…

Kırklareli’nde Karaumur Caddesi’nde yaklaşık 12 yıldır aktarlık yapan ‘Nur Baharat’ işletmesinin sahibi Yiğit Uzun ile bir araya geldik. Uzun, kış mevsimine girmeye hazırlandığımız şu günlerde sağlığımız için tüketmemiz gereken doğal ürünler hakkında okuyucularımız için önemli tavsiyelerde bulundu…

Sağlıkçılara Üreme Sağlığı Eğitimi Sağlıkçılara Üreme Sağlığı Eğitimi

e4258604-5052-4256-b118-d4b65db65acf

İşte Kış Aylarında Tercih Edilenler

“Şu anda ıhlamur, hatme çiçeği bağışıklık sistemini güçlendirdiği için en çok tercih edilen ürünler arasında yer alıyor. Yine ebe gümeci, ayva yaprağı, tarçın, öksürüğe birebir gelen zencefil, keçi boynuzu pekmezi, nefes açıcı özelliği bulunan ve ciğerleri temizleyen; kozalak pekmezi de çok satanlar arasında bulunuyor” diyen Yiğit Uzun şöyle devam ediyor; “Öksürükte, gribal enfeksiyonda bu ürünler tercih ediliyor. Örneğin kekikte karvakrol var. Bu madde insan vücudundaki mikropları çabuk öldürdüğünden, hem de bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğinden dolayı, genellikle insanlar kış aylarında kekik tüketiyorlar.”

b1bb4763-985b-4797-b3cb-8e597711dc27

Çocukların Reçetesi Hazır

Çocukların sağlığı için reçetenin basit olduğunu ifade eden Uzun; “Bizim arımız var, doğal arı sütlerimiz var. Balımız, polenimiz, propolisimiz var. Tüm bunlar çocukların hem bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, hem de 2-10 yaş arası çocuklarda kemik gelişimini hızlandırır. Boylarının uzamasını, kilo almalarını sağlar. Ayrıca propolis sıvı olarak tüketildiğinde çocuklarda bir kalkan oluşturur. Çocuklar hastalandığı zaman genellikle antibiyotik veriliyor. Ben bir aktar olarak, ki zaten doktorlar da aynı fikirdedir; antibiyotik verilmesine karşıyım. Çocukların bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeden, ilaca bağımlı hale getirmek çok yanlış” şeklinde açıklıyor.  

b6d434b4-1605-4002-9cb0-e3b763644e53

“Kaliteli Ürünlerin Fiyatları Ucuz Değil”

Peki  ürünlerin fiyatları ne durumda? Uzun bu konuda; “Kalite isteyen, doğru ürün isteyenler, ‘Ben gerçekten bundan fayda bulmak istiyorum’ diyenlerin ürünleri çok da ucuz değil. Fakat merdiven altı dediğimiz, markasız ürünleri alırken de çok dikkatli olmamız gerekiyor. Dolayısıyla az, öz ama doğru ürün tercih edilmeli” şeklinde tavsiyede bulunuyor.  

Bulgaristan'dan gelen misafirler başta olmak üzere yurt dışından gelen müşterilerin ilgisinin ise daha fazla olduğunu vurgulayan Aktar Uzun; "Yurt dışından gelenler doğal ürünlere bizden çok daha fazla ilgi gösteriyorlar. Bilerek, kullanarak, tecrübe ederek ürün seçiyorlar. Onlar bizden, bizler de onlardan memnunuz" diyor.

4ad74cee-c43d-4c7b-a8ab-530a021d45e6

Sadece Hastalanınca Aktara Gitmek Yanlış…

Uzun şöyle devam ediyor; “Ben 12 yılı aşkın bir süredir aktarlık yapıyorum. Bu işi yaparken insanlara doğru ürünleri göstermeye,  yönlendirmeye çalışıyorum ki, insanlar vermiş oldukları paranın karşılığını alabilsinler. İnanın ki; müşterinin memnun kalması, bir teşekkürü, her şeye bedel...

Esnaflık sadece ben aldım, sattım demekle olmuyor. Bir memnuniyet, bir güler yüz gerektiriyor. Biz de insanlara bunu sağlamaya çalışıyoruz. O yüzden  tavsiyem; çocuklarını ve kendilerini doğal ürünlerle beslemeye çalışmaları yönünde olacaktır. Kendilerini kışa hazırlayarak, hastalanmadan önce, vücudun bağışıklığını kuvvetlendiren bitkiler, meyveler tüketirlerse; hastalıkları olsa dahi hem çabuk geçer, hem uzun sürmez, hem de bağışıklıkları kuvvetli olur.”

İnsanların hastalandığında aktarları tercih ettiğini, bunun yanlış bir fikir olduğunu ifade eden Uzun; "Önlem almak gerekiyor. Kışın hastalıkların artması sebebiyle daha çok soğuk havalarda tercih ediliyoruz. Ama her daim hazır ve sağlıklı olabilmek adına hastalanmadan önlem almak en doğrusudur" diyor. (Ferdi Kurtbayram)

4efc0fa8-046c-4ab8-9f28-3bf381df8b7e11f14de6-61e8-48d9-a34b-7d472423b14c