Alternatif Medya ailesi olarak Kırklareli Vali Yardımcısı Elif Canan Tuncer’i makamında ziyaret ettik. Gerçekleşen nezaket ziyaretine; Kırklareli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Alternatif Gazetesi İmtiyaz Sahibi Emrah Yıldırım, Alternatif Medya Sorumlu Müdürü Seda Nur Örçer, Web sitesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ferdi Kurtbayram ve Haber Muhabiri Güfte Çanlı katılım gösterdi.

DSC_0524

Göreve geldiği günden bu yana başarılı çalışmalarıyla, özellikle kadın girişimcilere yönelik verdiği destekle dikkat çeken Tuncer, ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Alternatif Gazetesi İmtiyaz Sahibi Emrah Yıldırım, ziyarette basılı ve dijital yayınlarımız hakkında Tuncer’i bilgilendirdi.

Tuncer daha sonra, Kırklareli Valiliği’nin kadın girişimcilere yönelik destekleri konusunda bilgilendirmede bulundu.

“Sadece kooperatif olarak değil, tüm kadın girişimcileri destekliyoruz”

Vali Yardımcısı Tuncer; “Ben şu anda genel anlamda Kırklareli’ndeki kadınların yürüttüğü çalışma ve faaliyetler ile ilgileniyorum. Bu anlamda Kadın Kooperatifimiz bünyesinde kurulan Sosyal Girişimcilik Eğitim ve Yaşam Merkezimiz var. Burası kadın üretimini, kadınların iş hayatında yer almasını desteklemek üzere açılmış bir merkez. Sadece kooperatif olarak değil, tüm kadın girişimcileri destekleyen bir kurum burası. Hem bireysel girişimcileri destekliyoruz hem de malzeme desteğinden, ürünlerini satın almaya değin girişimcilerimize yönelik çeşitli anlamda katkılarımız oluyor.

Aynı zamanda kooperatifimizin de üretimi söz konusu. Seramik, deri, lavanta, sabun, gıda gibi çok geniş bir yelpazede üretim gerçekleşiyor. Gar binasının yanından bir büfemiz var. Burada ürünlerimizi satma imkânı buluyoruz” dedi.

“Bizim için girişimci olması yeterli”

Elif Canan Tuncer açıklamalarına şöyle devam etti;

“Kırklareli Valiliği olarak bizim için önemli olan kadın girişimci olmasıdır. Yani kooperatif bünyesinde olmaları veya başka bir yerde önemli olmaları önemli değil. Bizim için kadın girişimci olması yeterli. Hatta bağımsızlaşmalarını daha çok istiyoruz.

Örneğin; kooperatif üyesi olmayan bir hanımefendi gelir ve der ki; "Bir dükkanım var veya bir üretim yapmak istiyorum ama desteğe ihtiyacım var" Biz ücretsiz bir şekilde ona da destek oluyoruz. Bizim için önemli olan kadınların iş hayatında, eşleriyle beraber değil de bağımsız olarak daha çok yer alabilmelerini sağlamaktır. İş hayatında ne kadar çok kadın yer alırsa bizim için o kadar kârdır. Çünkü kadınlar; hem bakım yükümlülükleri hem de toplumsal kabuller nedeniyle istihdamda çok da yer alamıyorlar.  Örmeğin çalışan bir kadın akşam işten eve geldiğinde yine yemek yapmak, temizlik yapmak, çocuğa bakmak durumunda kalıyor. Yani kadınlar için ev hayatı zaman zaman çarpı iki, hatta üç olabiliyor. Dolayısıyla kadınlar bir süre sonra iş hayatından çekilmeye başlıyorlar. Kadınlar ne kadar çok iş hayatında olursa o kadar medenileşeceğiz. O yüzden Kadın Girişimci Merkezimiz bizim için çok önemli. Sayın Valimizin de desteğiyle çok güzel işler yapıyoruz. Başarılıyız, satışlarımız da yavaş yavaş artmaya başladı.

Kesimoğlu; “Bu Ödüller Çocuklarımıza Miras Kalacak” Kesimoğlu; “Bu Ödüller Çocuklarımıza Miras Kalacak”

Tüm kadın kooperatiflerimize, girişimcilerimize destek vereceğiz. Kadın olması ve üretim yapması bizim yeterlidir.”

Ziyaret daha sonra iyi dilek temennileri ile son buldu. (Ferdi Kurtbayram)