Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi kapsamında Kırklareli'ne gelen Anadolu Mektebi'nin Kurucusu, Başkanı ve Tarım ve Köy İşleri Eski Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü Kırklareli’ni ziyaret etti. Ziyarette Sami Güçlü’yü İl Millî Eğitim Müdürü Hilal Liliyar Özefsun karşıladı. Özefsun, Anadolu Mektebi'nin Kurucusu Prof. Dr. Güçlü'nün ilimizi ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Prof. Dr. Sami Güçlü, Kırklareli İli ziyaret programı kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okul/kurumlarda görev yapan yöneticiler, öğretmenler ve öğrencileri İl Özel İdaresi Toplantı Salonunda Anadolu Mektebi ile ilgili sunumunu gerçekleştirdi.

30123632 Dscf0159

Gözyaşlarıyla Okullarına Veda Ettiler Gözyaşlarıyla Okullarına Veda Ettiler

“Sektörleri geliştirecek bir gençlik, dünyanın en büyük zenginliğidir”

Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, öğretmen ve öğrencilere hitaben yaptığı konuşmasında; "Bizim faaliyetimizin temel özelliği samimiyettir, gönüllü bir harekettir. Okulun,  ailenin,  il milli eğitim müdürlüğünün ve valiliğin bilgisi ile yürütülen ve istekli öğretmen ve öğrenciler ile başlanan bu faaliyette bir yazar listesini okumaya davet ediyoruz. Öğretmen ve öğrencilerimizden gönüllü katılım sağlayarak başlamasını bekliyoruz.  Her devletin geleceğe yönelik bir takım tasavvurları vardır. Geleceğimizin refah seviyesini yükseltmek,  bu geleceği inşa edecek gençlerin yetişmesine ve gayretine bağlıdır. Sektörleri geliştirecek bir gençlik, dünyanın en büyük zenginliğidir. Eğitim de bunu sağlar. Mesleki eğitimi kendi diliyle yapan ülke sayısı azdır.  Dil kimliğimizdir. Dilin kutsiyetine uygun davranmak, tahrip etmemek için çabalıyoruz.  Bu kapasiteyi olması gerektiği gibi kullanamıyoruz. Milli Eğitimin temel amaçlarında kendi tarihini, edebiyatını, değerlerini öğretmek ve bunlara sahip olmak vardır. Bu değerlere sahip olmayan insanlarla gelecek nasıl kurulur?  Bu değerleri tanımayan insanlar hangi mesuliyeti ne için alacaklar? Anadolu Mektebi dilini, kimliğini, tarihini çok iyi bilen gençler yetiştirmeyi hedefliyor. Türkülerimizi biz söylemezsek, onlara biz sahip çıkmazsak kim sahip çıkacak? Anadolu Mektebi bu faaliyetin 10. yılında 40'ın üzerinde ilde çok sayıda öğrenci ile okumalara devam ediyor. Ancak sayının önemi yok geleceği inşa edecek insanlar içinde öncü olacak insanların çok olması gerekmiyor. İşte Anadolu Mektebi öğrencileri de erken yaşta kendilerini keşfeden gençler ve onları anlamak da siz öğretmenlerin rehberlik etmesiyle oluyor. Türkiye'nin ortak kültürel paydasını büyütmemiz gerekiyor.  Doğru kitabı seçmekten ziyade doğru yazarı seçmek öncelikli olmalı. Geleceğe çok büyük katkı yapacak olan tüm lise öğrencilerimiz toplumumuzu tanımak zorundalar. Tanımadıkları topluma çözüm üretemezler. Mektebin bu daveti güzelleşen bir dünya içindir" dedi.

Muhabir: Volkan Abuy