"DEV PROJEDE ÜRETİME BAŞLIYORUZ" "DEV PROJEDE ÜRETİME BAŞLIYORUZ"

İlçe Tarım Müdürlüğü arıcılık faaliyetleri kapsamında yaptığı açıklamada, dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de hızlı bir gelişim gösteren arıcılık, yapısal olarak doğal denge ve tarımsal üretimin devamlılığını ve verimliliğini sağlayan çok önemli bir sektör olduğu kaydedildi.

1-178

Arı yetiştiriciliği ve bal üretiminde temel etken olan, iklim şartları, coğrafik koşullar ve ballı bitki örtüsünün uygun olması ülkemiz açısından büyük bir şans olarak görülmekte olduğunu aktaran Kofçaz İlçe Tarım Ekipleri dünyada mevcut ballı bitki tür ve çeşitlerin yüzde 75' inin Türkiye' de bulunması büyük bir doğal zenginlik olarak ön plana çıktığı belirtildi.

Arı ve Kovan Destekleri Başladı

Ülkemizin bu doğal zenginliğinden daha iyi faydalanmak ve arıcılığının mevcut potansiyelinin daha etkin kullanılabilmesi amacıyla, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2008 yılından itibaren üreticiler arılı kovan desteği verilmeye başlanmıştı.

Bu kapsamda Kırklareli ili Kofçaz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleri tarafından arılı kovan desteği alan üreticilerin işletmeleri ziyaret edilerek, desteklemeye esas arılı kovan tespitleri yapılmakta olup bakanlık tarafından arılı kovan desteği hakkında üreticilere bilgilendirme yapılmaya devam ediyor. (Haber Merkezi)