3-108

Cumhuriyetin 100. Yılında Yeniden Atatürk Cumhuriyeti” konulu söyleşi için Kırklareli’ye gelen, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt ve eşi Nur Bozkurt, beraberinde; Genel Başkan Yardımcısı Özgür Çınar ve Necmi Akyalçın, Genel Sayman Basri Gürsoy, Trakya Bölge Sorumlusu Recep Ayaz, İktisadi İşler Başkan Vekili Durur Gök, Atatürkçü Düşünce Derneği Kırklareli Şube Başkanı Erdem Erdin ve şube yönetim kurulu üyeleriyle birlikte, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nu ziyaret etti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli ve en seçkin derneğinin genel başkanı ve yönetim kurulu üyelerini ağırlamaktan büyük onur duyduğunu ifade eden Başkan Kesimoğlu, büyük mirasın yediden yetmişe, ülkenin her köşesindeki Cumhuriyetçi ve Atatürk sevdalısı vatandaşlar tarafından titizlikle muhafaza edildiğini kaydetti. Kesimoğlu, bu eşsiz mirasın kuşaktan kuşağa aktarılacağından şüphesi olmadığını dile getirdi ve Genel Başkan Hüsnü Bozkurt nezdinde tüm derneğe şükranlarını iletti. Genel Başkan Hüsnü Bozkurt da, Nabzı Mustafa Kemal diye atan şehirlerden Kırklareli’ye ve Başkan Kesimoğlu’na misafir olmaktan mutluluk duyduklarını söyleyerek, Kırklareli’nin bu değerlere sonuna kadar sahip çıkan bir kent olarak gönüllerinde ayrı bir yerde olduğunu da sözlerine ekledi.

“Cumhuriyet'in 100. Yılında Yeniden Atatürk Cumhuriyeti” Konulu Söyleşi Güne Damgasını Vurdu

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt’un konuşmacı olarak katıldığı, “Cumhuriyetin 100. Yılında Yeniden Atatürk Cumhuriyeti” konulu söyleşi saat 17:00’da, Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Talihlimiz Hediyesine Kavuştu Talihlimiz Hediyesine Kavuştu

Söyleşinin açılış konuşması ADD Kırklareli Şube Başkanı Erdem Erdin tarafından yapıldı. Erdin, Cumhuriyetin temel değerlerinin geldiği noktaya vurgu yaparak, bu değerlerin mutlaka yaşatılması gerektiğini ifade etti. Daha sonra kürsüye gelen Hüsnü Bozkurt, yaklaşık bir saat boyunca Cumhuriyetin dünü ve bugününü, kuruluş aşamasındaki siyasi ve sosyal yapıyı, Atatürk’ün Cumhuriyeti kurarken ülkeye ve dünyaya olan bakış açısını ve bağlantılı birçok konuyu, evrensel bir pencereden değerlendirerek katılımcılara aktardı.

Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin dünyada bir örneği daha olmadığını anlatan Bozkurt, Batı’nın bu kuruluş sürecinde yarattığı türlü zorluklara rağmen, Samsun’dan yola çıkan Mustafa Kemal’in ve beraberindeki arkadaşlarının bu olumsuzluklara nasıl göğüs gerdiğini anlattı. Hüsnü Bozkurt, Türkiye’nin birçok yerinde söyleşilere katıldığını belirterek; “İnanın ülkemizdeki insanların yüzde 70’i Atatürk’e ve onun devrimlerine gönülden bağlı. Bizler her zaman çoğunluğuz ve bu değerleri yaşatmaya devam edeceğiz” diyerek konuşmasını tamamladı. (Haber Merkezİ)

1-545