Tarım ve Orman Bakanlığı yaz mevsiminin gelmesiyle su tasarrufu konusunda vatandaşları uyardı. Küresel ısınma kaynaklı yağış azlığı, aşırı buharlaşma, hızlı tüketim ve kirlilik nedeniyle dünyadaki temiz su kaynaklarının hızla tükendiğini hatırlatan Bakanlık bir dizi öneride bulundu.

Özellikle duşta sıcak suyun gelmesi beklenirken, her gün kişi başı 5.3 litre suyun boşa harcandığını, bu suyun biriktirilerek ev temizliğinde kullanılabileceğini bildiren Bakanlık;

Hayvanlarını Et ve Süt Kurumuna Satacak Üreticiler Dikkat… Hayvanlarını Et ve Süt Kurumuna Satacak Üreticiler Dikkat…

“Bulaşık makinesinde ön yıkama yaparken günde 11.4 litre, diş fırçalama sırasında 25 litre, aşırı sifon kullanımında 24 litre, çamaşır makinesinde ön yıkama yapıldığında 3.75 litre su boşa harcanıyor. Çamaşır ya da bulaşık yıkanırken gereksiz yere ön yıkama yapılmamalı, diş fırçalarken musluk kapatılmalı. Suyu verimli kullanan cihaz, ekipman ve aparatlar (musluk ucu tasarruf aparatı- tasarruflu duş başlıkları) tercih edilmeli.

Otellerde, sitelerde, kurumlardaki peyzaj tasarımları da yeniden gözden geçirilerek, kurakçıl peyzaj tasarımları kullanılmalı. Yoğun ve büyük ölçekli su kullanımlarından (gölet, şelale, havuz vb.) artık kaçınılmalı” ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi