Gerçekleşecek bu strateji, 2023’te dengelemek amacıyla artırılan et ithalatının devamı niteliğinde yer alıyor. Yayınlanan 2024 Yılı Besilik Sığır İthalat Talimatı ve Teknik Kriterleri metninde, “2024 yılı için planlanan 600.000 baş besilik erkek sığırın fiili ithalatı, bu talimatta belirtilen kurallara göre Et ve Süt Kurumu tarafından gerçekleştirilecektir. İthal edilecek besilik sığırların satış fiyatı Et ve Süt Kurumu tarafından belirlenecektir” şeklinde açıklama yapıldı.

Feci Kazada 2 Kişi Hayatını Kaybetti Feci Kazada 2 Kişi Hayatını Kaybetti

Yapılması beklenen plan doğrultusunda Et ve Süt Kurumu ile Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü, et fiyatlarının dengelenmesi ve tedarikin sağlanması hedeflenmekte. Gerçekleşecek olan hamle ile yerel üretimi desteklemek ve et fiyatlarını kontrol altında tutmak amacıyla ithalat politikalarının etkin şekilde yürütülmesi gerekliliği ortaya konuyor.

Karkas et fiyatları yükseldi mi?

2023 yılının ilk 11 ayında canlı hayvan ithalatı 1 milyar 57 milyon 630 bin doları aşarak 2018’den bu yana ilk kez 1 milyar doların üzerine çıktı. Elde edilen veriler, ithalatın önemli ölçüde arttığını gösteriyor. Aralık ayı verileri de baz alındığı takdirde 2017’deki 1 milyar 212 milyon dolarlık rakamın aşılması bekleniyor. Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin verilerine göre karkas etin kilogram fiyatı 264,19 TL’ye yükseldi. Yıllık bazda %95,4’lük bir artışı temsil ediyor. Beraberinde karkas etin %60’ı kemiksiz et elde etmek için kullanılıyor, bu da et fiyatlarındaki artışın genel et tüketimini etkileyebileceği anlamına geliyor. (Haber Merkezi)