Öğretmenlerin gecelerini gündüzlerine katarak, gelecek nesilleri inşa etmeye çalıştıklarını hatırlatan Erdinç, "Öncelikle İstanbul Eyüpsultan Final Akademi Okullarında yaşanan menfur saldırıda görevi başında yaşamını yitiren, eğitime 50 yılını adamış müdürümüz İbrahim Oktugan’ı rahmetle anıyoruz. Ruhu şad olsun. Tüm eğitim camiamıza da başsağlığı diliyoruz. Eğitim camiası olarak üzgünüz, yastayız" dedi.

Hayatla Yarışılmaz Hayatla Yarışılmaz

441114230 18428447224031717 5018757882129880192 N

Öğretmenlere yönelik şiddet haberlerini duymak istemediklerinin altını çizen Erdinç, "Uzun bir zamandan beri ülkemizin dört yanında öğretmenlerimize ve eğitim yöneticilerimize yönelik şiddet olayları son olayla bardağı taşıran bir boyuta ulaşmıştır. Sadece fiziki saldırı değil, hakaret, haksız eleştiri, disiplin ve düzeni bozucu tutumlar öğretmen ve yöneticilerimizi mesleklerinden soğutacak bir boyuta doğru gitmektedir. Çocuklarımızı yetiştirmek için gece gündüz çalışan öğretmenlerimizin beklediği tek şey anlayış ve saygıdır" sözlerini ifade etti.

"Ciddi Şekilde Yara Almıştır"

Öğretmenlik mesleğine olan saygının günümüzde ağır yara aldığını vurgulayan Erdinç, "Milletimizin tarih boyunca öğretmene gösterdiği saygı ve onu yerleştirdiği konum giderek ciddi şekilde yara almıştır. Bugün yaptığımız protesto, bu tehlikeyi ülke gündemine daha güçlü boyutta taşıma amacına yöneliktir. Öğretmeni değersizleştirmek, korkutmaya, sindirmeye çalışmak bu ülkenin eğitim sistemini geriye götürmenin en belirgin adımıdır. Bir ülkede eğitimin kalitesi öğretmenin saygınlığı ve etkinliği kadardır" ifadelerini kullandı.

"Eğitimde Şiddete ve Saygısızlığa İzin Vermeyeceğiz"

Yaşanan üzücü olayın takipçisi olacaklarını ifade eden Erdinç, "Final Eğitim Kurumları olarak eğitimde şiddete ve saygısızlığa asla izin vermeyeceğiz. Öğretmen ve yöneticilerimiz kurumlarımızın en önemli unsurlarıdır. Öğretmenlerimize yönelik her türlü saygısızlık, karşısında öncelikle bizi bulur. Sayın Bakanımızla dün yaptığımız görüşmede, TBMM’de öğretmene karşı işlenen suçların cezalarının ağırlaştırılacağı yönünde kanuni düzenleme yapılacağının da sözünü aldık. Disiplinsiz eğitim olmaz! Öğretmene yapılan her saygısızlık bir disiplin suçudur. Sorunlu çocukların eğitiminde daha etkin yöntemler uygulanmalı, bunların resmi ve özel okullarda akranlarını ve öğretmenlerini rahatsız etmelerine izin verilmemelidir.

Final Eğitim Kurumları olarak bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Hiçbir şey bizi bu ülkenin çocuklarından alıkoyamaz. Hepinizi bu anlamlı duruşunuzdan dolayı kutluyorum. Hayatını kaybeden bütün eğitimcilere rahmet diliyorum. Onların kararlılığı bizim yolumuzu aydınlatan bir ışık olacaktır" şeklinde konuştu.

Editör: Şefik Kenar