Süleyman Balkan Kofçaz’ın Elmacık Köyü’nde binbir emekle katkısız ve doğal ballar üretiyor. Balın yanı sıra arı sütü, polen ve propolis gibi çeşitleri tüketicilerin beğenisine sunan Balkan, üretimin kapsamlı bir analiz sonrasında ortaya çıktığını ifade ediyor.

4-16

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Yılda 1 Gün, Dertler 365 Gün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Yılda 1 Gün, Dertler 365 Gün

Tarım ilaçlarından etkilenmemek için üretimi nispeten tarım alanları dışında yaptıklarını aktaran Süleyman Balkan böylelikle insan sağlığını da koruduklarını belirti.

“Meşe Balının Antioksidan Değeri Çok Yüksek”

Karaçalı, bahar ve meşe ballarının bizim bölgemize has olduğunu söyleyen Balkan, meşe balının antioksidan değerinin çok yüksek olduğunu ve tıbbi ballar içerisinde yer aldığını vurguladı.

Süleyman Balkan, Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aslı Özkırımlı ve ekibinin 5 yıldır bu işlem için çalıştığını dile getirdi.

0-69

“Yapay ve Sahte Ürünlere Karşı Denetim Şart”

Bölgemizin balının tanıtımının daha fazla yapılması gerektiğinin altını çizen ve piyasada olan sahte ballara karşı da uyaran Kofçazlı Üretici Süleyman Balkan, “Arı ürünlerinde Kofçaz, Demirköy, İğneada, Kıyıköy, Pınarhisar ve Vize Türkiye’nin en önemli noktalarının başında geliyor. Biz üreticiyiz ve üretmeye çalışıyoruz. Ancak piyasada arı ürünleri adı altında satılan ve yapay olan birçok ürün var. Bunların birçoğu tartışmalı. Bu da doğal ürünler sunan üreticileri ve vatandaşları mağdur ediyor. İşlem görmemiş doğal ve gerçek ballar belirli bir ısıdan sonra donar. Buna dikkat edilmeli. Yapay ve sahte ürünlere karşı yetkililerin denetim yapması şart. Bu konu gerçekten önemli.” dedi. 

3-35

“Üretim Düştü Kalite İse Aynı”

Bu sene kuraklık dolayısıyla üretimin yüzde 30-35 bandında düştüğünü paylaşan Süleyman Balkan, kalitenin ise aynı olduğunu sözlerine ekledi.

Faydaları Saymakla Bitmiyor

Son olarak arı ürünlerinin faydalarını aktaran Bal Üreticisi Balkan, “Bal ve arı ürünleri; B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Uykusuzluğa, astım ve bronşit hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Bal mineral, vitamin ve amino asitler içerdiği için kilonuzu korumanıza yardımcı olur ve obezite riskini azaltır. Bal, prebiyotiktir. Vücuttaki yararlı hücreleri arttırır. Cildi iyileştirir, kepeğe ve kaşınmaya iyi gelir. Alerjik semptomları azaltır. İçerisinde bazı kanser risklerini azaltacak flavonoidler barındırır. Boğazı yumuşatır, öksürüğe iyi gelir. Antibakteriyeldir. Enerji verir.” ifadelerini kullandı. (Gülşah Ayyıldız)