"DEV PROJEDE ÜRETİME BAŞLIYORUZ" "DEV PROJEDE ÜRETİME BAŞLIYORUZ"

Kırklareli’nde taksicilik mesleği ile uğraşan vatandaşlarla taksicilerin sorunları, isteklerini ve taksicilik mesleğini konuştuk.

Kırklareli’nde toplamda 13 tane taksi durağı bulunuyor, burada mesleği sadece taksicilik olanların yanı sıra ek iş olarak da bu mesleği gerçekleştiren pek çok şoför var. Şoförlere sorduğumuzda Kırklareli’nde taksiciliğin en büyük sıkıntısının ara sokaklarda park eden çok sayıda araç olduğunu ve bu nedenle sıkıntı yaşadıklarını söylüyorlar, normal bir otomobilin bile zor ilerlediği yerlere ambulans veya itfaiyenin ise girmekte çok zorlanacağını dile getirdiler. Diğer bir sorunun ise yeni hizmete açılan Akıllı Kavşağın tüm şöforler gibi kendilerine zorladığını ifade ettiler.

21fe77ca-5ef8-4604-8ea1-6c413d8509ca

Kendilerine sorduğumuz trafik kurallarını hiçe sayan taksiciler hakkında ise her meslekte bu şekilde davrananlar olduğunu bazen herkesin bu şekilde davranmak zorunda kaldıklarını söyleyenler şoförler, çoğu zaman zamanla yarıştıklarını kaydettiler. Diğer bir sebebin ise büyük şehirden gelen şoförlerin Kırklareli’ne adapte olmakta zorlandıklarını söylediler.

İnsanların taksi şoförlerine karşı büyük önyargı taşıdıklarını ve bundan rahatsız olduklarını dile getiren şoförler kendilerinin büyük şehirdeki taksiciler gibi olmadıklarını ne müşteri kayırdıklarını ne de taksimetreden fazla ücret aldıklarını bu nedenle kendilerine o şekilde bakılmamasını istediler.

a79b9d0b-8cab-4f24-9b27-f1ae68fd8a89

Kırklareli’ndeki müşterilerden memnun olduklarını söyleyen taksiciler en çok iş yaptıkları zamanların ise hava şartlarının kötü olduğu zamanlar ve özellikle Cuma-Cumartesi akşamları olduğunu belittiler. Ama özellikle alkollü müşterilerle uğraşmanın zor olduğunu kaydeden şoförler, bunun  mesleğin sıkıntılı yönü olduğunu dile getirdiler. Taksicilikle uğraşanların pek çoğunun ise bunu tek meslek olarak değil, ek iş ya da emeklilerin ek gelir kaynağı olarak sürdürdüğünü söyleyen taksiciler, böyle olunca taksicilikte amatör olanların kendilerinin de adını kötüye çıkardıklarını sözlerine eklediler. Bir diğer sorunun ise akaryakıt fiyatları dolayısıyla gelen zamların mecburen insanlara yansıdığını belirttiler. Çarşamba günleri Pazar dolayısıyla o bölgede trafik olduğunu söyleyen taksiciler belediyeden bu soruna bir çözüm bulmasını istediler. (Güfte Çanlı)