Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan, mısır üreticisinin isyanını gündeme getirdi. Şaylan; “Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından açıklanan 14 rutubet için 6.000,00.- TL/TON mısır fiyatı üretici tarafından kabul edilemez” dediği açıklamasında şunları kaydetti;

Büyükşehirden Tarımsal Kalkınmaya Bir Destek Daha Büyükşehirden Tarımsal Kalkınmaya Bir Destek Daha

“Dünya borsalarında 13.500,00.- TL/TON üzerinde seyreden Mısır fiyatları hangi gerekçeyle Türk Çiftçisine 6.000,00.- TL/TON olarak verilmektedir. 2022 yılı Eylül ayından 2023 Eylül ayına kadar GÜBREYE %100, MAZOTA %100, TOHUMA, İLACA %100 oranında yapılan artışlar neticesinde, Mısır maliyeti 7.500,00.- TL/TON üzerine çıkmıştır. TMO’nun açıkladığı 6.000,00.- TL/TON Mısır üreticisinin ölüm fermanıdır. Girdi fiyatlarında uygulanan ÖTV ve KDV’ler ile bir sonraki sene Mısır ekemeyecek duruma getirilmeye çalışılan, Sanayi den, sofraya tüm kesimleri etkileyen tarımın önündeki tüm engeller kaldırılmalı, destekler ve teşvikler ile ekonomik ve sosyal gelişmenin sağlanmasının temel taşı Çiftçiye gerekli önem ve değer tüm dünyada olduğu gibi verilmelidir. Yeniden kendi kendine yeten bir TÜRKİYE yaratmak için önce üretene sahip çıkılmalı.

2023 yılında Memur ve İşçiye yapılan maaş artış ve iyileştirmelerinde çiftçinin gözü yoktur ama en çok oyu aldığı kesim olan Çiftçi ve Emeklinin feryadına kulak vermelidir. Unutulmamalıdır ki; Biz üretmezsek, siz aç kalırsınız.” (Haber Merkezi)