Vali Ekici, trafik bilinci oluşturarak maddi ve manevi kayıpları en aza indirmek amacıyla yoğun mesai harcandığının altını çizerek, "Vatandaşlarımızda trafik bilincini oluşturmak, maddi ve manevi kayıplarımızın önüne geçmek ve trafik konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla, her yıl Mayıs ayının ilk cumartesi günü 'Karayolu Trafik Güvenliği Günü', takip eden hafta ise 'Karayolu Trafik Haftası' olarak kutlanmaktadır" sözlerini dile getirdi.

Karayollarının trafikte önemli bir yeri olduğunu ifade eden Vali Ekicisi, "Toplumumuzda ve her bireyin yaşamında karayolu trafiğinin önemli bir yeri bulunmaktadır. Günümüzde artan nüfus ve taşıt sayısı nedeniyle çağımızın en önemli konularından biri de trafik güvenliği olmuştur. Kural ihlalleri, dikkatsizlik ve tedbirsizlik sebebiyle meydana gelen kazalarda binlerce kişi hayatını kaybetmekte veya yaralanmaktadır" dedi.

Vali Ekici mesajında şu ifadelere yer verdi;

Kıbrıs Gazisi Kırklareli’nde Son Yolculuğuna Uğurlandı Kıbrıs Gazisi Kırklareli’nde Son Yolculuğuna Uğurlandı

"Herkesin Sorumluluğu"

"Yaşanılan trafik kazalarının sona ermesi adına Emniyet ve Jandarma teşkilatımız başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız büyük gayretler sarf etmektedir. Ancak, sadece bu işle sorumlu kurum ve kuruluşların çalışmaları trafikte kişilerin güvenliğinin sağlanması için yeterli değildir.

Günümüzde trafik emniyeti, toplumun tüm kesimlerinin ortak çabasını ve duyarlılığını gerektirmektedir. Trafik güvenliğinin sağlanması ve trafik kazalarının önlenmesi için, sivil toplum örgütlerine, kamu kurum ve kuruluşlarına, basın-yayın organlarına, en çok da kazalardan doğrudan etkilenen ve büyük acılar yaşayan vatandaşlarımıza büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir."

"Sosyal Sorumluluk"

"Trafik kazalarının, kurallara uyulduğu takdirde önlenebilir olduğunu ve doğru ilkyardım uygulamaları ile hayat kurtarıldığını unutmamalıyız. Bu konularda sorumlu bireyler olarak hepimize önemli görevler düşmektedir. Hepimizin hayatı bir anlık dikkatsizlik veya kural ihlali sonucu yitirilemeyecek kadar değerlidir. Bu nedenle, bir arada yaşama kültürü gereğince hem kendimize hem de diğer kişilere karşı sosyal bir sorumluluğumuz olduğunu bilmek zorundayız."

"Tüm Kurum ve Kuruluşlarımız Koordineli"

"İlimizde karayolları trafik güvenliği ile ilgili olarak tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız koordineli bir şekilde kazaların önlenmesi ve bundan doğan olumsuz sonuçların en alt seviyeye indirilmesi için yoğun gayret göstererek gece gündüz demeden çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, bütün vatandaşlarımızı trafik konusunda daha duyarlı davranmaya, karşılıklı saygı çerçevesinde belirlenmiş kurallara azami ölçüde riayet etmeye davet ediyor, kazasız günler temennisiyle tüm vatandaşlarımızın ve görevlilerimizin Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası'nı kutluyorum."

Editör: Haber Merkezi