Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 100’üncü ve Çerkezköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıldönümünü büyük bir coşku ve heyecan içerisinde kutlandı.

Kutlamalar, 28 Ekim Cumartesi günü saat 13.00’te Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı.

29 Ekim Pazar günü Çerkezköy Hükümet Kaymakamlığı’nda saat 09.30 düzenlenen Tebrikat töreninin ardından kutlamalar saat 10.00’da Çerkezköy Kaymakamı Nazmi Günlü, 3. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdin Kaya ve Belediye Başkanı Vahap Akay tarafından 29 Ekim Spor Kompleksi’nde bulunan vatandaşların ve öğrencilerin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlaması ile devam etti.

Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşımızın okunmasının ardından, Belediye Başkanı Vahap Akay, Cumhuriyetin ilan edilişinin 100. Yılı ve Çerkezköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yılı nedeni ile bir konuşma yaptı.

Konuşmasına “Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, protokolün kıymetli üyeleri, sevgili hemşerilerim.Bu gururlu bayram gününde hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum” diyerek başlayan Belediye Başkanımız Vahap Akay, “Bugün coşkumuz büyük heyecanımız büyük. Bugün mutluyuz ve gururluyuz. Bugün Çerkezköy’ümüzün düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yılıve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün ‘Benim en büyük eserim’ dediği Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı. Hepimize bir kez daha kutlu olsun” diyerek başlayan Akay,“101 yıl evvel düşman işgali altında bulunan bu topraklar atalarımızın verdikleri mücadele ile düşman işgalinden kurtuldu. Ve bu şanlı kurtuluştan tam 1 yıl sonra gelen Cumhuriyet ve ardından gelen her biri ile ayrı ayrı gurur duyduğumuz devrimler ile bir kez daha taçlanan Cumhuriyet” diyerek devam etti.

Belediye Başkanı Vahap Akay şunları söyledi:

 “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün Büyük Türkiye Cumhuriyeti hedefi, idealleri ve devrimleri ile 100 yıldır büyüyen gelişen bu topraklarda geçmişten bugüne bu idealler uğruna mücadele eden atalarımızı rahmet ve minnet ile anıyorum.

Küçük bir kasabadan, sanayi gelişimi ile birlikte her geçen gün büyüyen, gelişen, Tekirdağ ve ülkemizin sanayi yüzüne dönüşen, ticareti ile iş gücü hacmi ile bu topraklarda katma değer üreterek, bugün sınırlarında 3 organize sanayi bölgesi ve yüzlerce sanayi kuruluşunu barındıran Çerkezköy’ümüz.Ticaret hacmini her geçen gün büyüterek geliştiren, aynı zamanda sınırlı da olsa verimli tarım toprakları ile tarıma da katkı sağlayan,nüfusunun büyük çoğunluğunu bu topraklara katma değer üretmek için memleketimizin dört bir yanından gelerek buluştuğumuz ve birlikte büyüttüğümüz hemşerilerimizin emek ve alın teri sayesinde istihdam sağladığı ve bu sayede ülkemizin önemli sanayi kentlerinden birine dönüşen Çerkezköy’ümüz.Yani sloganımız ‘Emeğin Kenti’ Çerkezköy’ümüz.

Bu büyüyen süreçlerde; Geçmişten bugüne bu topraklara hizmet ederek bu gelişime ortak olan, emek veren, ebediyete intikal eden büyüklerimize Allahtan rahmet diliyorum. Daha mutlu, daha huzurlu daha müreffeh bir Çerkezköy için hizmet etmiş başta Sayın Kaymakamımız olmak üzere herkese şahsım ve hemşerilerim adına bir kez daha teşekkür ediyorum.

Bugün29 Ekim. Büyük Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yılı.Büyük Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük bayramı bugün. 100 yaşında Cumhuriyet. 100 yıllık bir çınar Cumhuriyet. 100 yılda yaprakları koptu, daha gür çıktı, dalları kırıldı ve daha güçlü çıktı. 100 yıllık bir ulu çınar oldu Cumhuriyet.

Demirköy’de Trafik Kazası; 1 Ağır Yaralı Demirköy’de Trafik Kazası; 1 Ağır Yaralı

Ne zorluklarla kuruldu Cumhuriyet. Ne canlar feda edildi bu topraklara. Anaların sırtında, Mehmetçiğin kanıyla kuruldu bu büyük Cumhuriyet. 100 yıllık Cumhuriyet. Ne badirelerden geçti, asla boyun eğmedi, asla pes etmedi ve 100 yaşında Cumhuriyet. 100 yıllık birliktelik Cumhuriyet. Birlikten doğan kuvvet Cumhuriyet. 100 yıllık Cumhuriyet. Bir kahramanlık hikayesi. Aynı zamanda 100 yıllık Cumhuriyet bir kahramanın hikayesi. O da Cumhuriyet çınarının yaprakları gibi. Koparıldıkça içimizde daha çok açan bir çiçek gibi. Kırıldıkça daha güçlü çıkan bir çınarın dalları gibi. Her geçen gün daha çok büyüyen bir sevgi içimizde.”

“Adını andığımız her an daha cesuruz. Adını andığımız her an daha umutluyuz. Cumhuriyetimizin baş kahramanı, o Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüz” diyerek konuşmasını sürdüren Belediye Başkanımız Vahap Akay konuşmasını şöyle tamamladı:

 “Sönmeyecek bir sevgi ile bıraktığı mirasa sonsuza kadar sahip çıkacağız.Bildiğimiz tüm duaları okuyacağız. Ne duasız bırakacağız, ne de onu sahipsiz bırakacağız.Ey büyük Atatürk. Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, durmadan yürüyeceğimize and içerim. Varlığım, Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türküm diyene. Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Cumhuriyet.”

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmaların yapılmasının ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yapılan yarışmalarda dereceye giren öğretmen ve öğrencilere ödülleri takdim edildi. Şiir okunmasının ardından Seval-Ahmet Çetin Fen Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırlamış olduğu müzik dinletisi sunuldu. Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan Halk Oyunları gösterisi sahnelenmesinin ardından Geçit Töreni ile 29 Ekim Spor Kompleksi’ndeki kutlamalar sona erdi. (Haber Merkezi)