2023/2024 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi ÇKS başvuruları 1 Eylül 2023 tarihinde başlamıştı. Bu kapsamda 2 Ocak 2024 tarihinde son bulacak olan kayıtlar, ÇKS Yönetmeliğinde 18 Kasım 2023 tarihinde yapılan değişiklikle ÇKS'ye kayıt olamayan ama tarımsal üretim yapılan alanların kayıt altına alınması amaçlanıyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklik ile alakalı duyuruda bulunan Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, tarımsal faaliyet yapılan ancak mülkiyet ve mirasçılık sorunu nedeniyle kayıt yapılamayan alanlar "Taahhütname" belgesi ile kayıt altına alınabileceği aktarıldı. Böylece mülkiyet ve mirasçılık sorunları sebebiyle desteklerden faydalanamayan üreticilerin de tarımsal desteklerden yararlanabileceği kaydedildi.

Kırklareli İstatistikleri Paylaştı Kırklareli İstatistikleri Paylaştı

ÇKS'ye kayıtlar yapılırken üreticilerin hisseye isabet eden alanların bölünerek kiraya verilmesi durumunda, Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu hükümlerinde yer alan asgari tarımsal büyüklük şartı Hazineden kiralanan alanlarda aranmayacağı bildirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yeni uygulamaya konulan üretim planlaması ve sözleşmeli üretimin hayata geçirilmesinde ve tarımsal desteklemelerden çiftçilerin maksimum derecede yararlanabilmesinde üretim yapan tüm çiftçilerin ve üretim alanlarının da sisteme dâhil olması son derece önemli olduğu belirtildi.

Bu çerçevede gerekli düzenlemelerin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapıldığı aktarılırken çiftçilerin son başvuru tarihine kadar ÇKS müracaatlarını e-Devlet Kapısı veya il, ilçe müdürlüklerine giderek yapmaları önem arz ettiği belirtildi. (Haber Merkezi)

1-215