Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli İl Başkanı Bora Terzi, Biz Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terörle mücadelesine, Irak ve Suriye’de bulunmasına karşı değiliz” dedi.  CHP’nin Çarşamba toplantısında konuşan İl Başkanı Bora Terzi, gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

“Bu bir soykırım”

Gazze'de hastaneye düzenlenen saldırı sonucu en az 500 kişinin hayatını kaybetmesi  hakkında konuşan Terzi, bunun bir soykırım olduğunu söyledi. Terzi; “Dün akşam İsrail tarafından sivil halkın ve hastaların bulunduğu hastaneye yapılan hain saldırıyı şiddetle kınıyorum. Bu bir soykırım ve katliamdır” dedi.

DSC_0249

“Ülkemizde yabancı asker istemiyoruz, buna karşıyız”

Derya Bulut’tan Kritik Ziyaret Derya Bulut’tan Kritik Ziyaret

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak ve Suriye'deki görev süresini 2 yıl daha uzatan Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilmesine vurgu yapan Terzi; “Ülkemizde yabancı asker istemiyoruz, buna karşıyız” dedi. Terzi, konuşmasında şunları kaydetti; “Hafta sonu yerel yönetimler çalıştayı yapıldı. Bu toplantıya ilçe başkanları, belediye başkanları,  milletvekilleri ve kadın kollarımızla birlikte katılım sağladık. Burada Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ülke gündemi ile ilgili bir konuşma yaptı. Genel Başkanımız konuşmasında TBMM’ye bir tezkere geldiğinden bahsetti. Bu tezkerede Salı günü meclisten geçti bilindiği gibi. Terörle mücadele için Türk Askerinin Irak ve Suriye’de faaliyette bulunmasını süresinin uzatılması tezkeresiydi. Ama bu tezkereye yabancı ülke askerlerinin de Ülkemize davet edilmesi cümlesinin eklendiğini, bunun milli egemenliğimize ve bağımsızlığımıza aykırı bir durum olduğunu özellikle vurguladı. Biz Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadelesine, Irak ve Suriye’de bulunmasına karşı değiliz. Ama Ülkemizde yabancı asker istemiyoruz, buna karşıyız. Cumhuriyet Halk Partisi teröre karşıdır. Terörle mücadele etmektedir, ama ülkemizde de yabancı asker istemiyoruz.  Genel Başkanımız 24-25 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan tüzük kurultayında bir çok değişiklik vurgusu yaptı. Bunlarda bir kaçı söyle; cinsiyet kotasının yüzde 50 oranında uygulanmasını, milletvekilleri için dönem sınırı getireceklerini bunu 3 dönemle sınırlı olacağını belirtti. Bence 3 dönemde fazla, 3 dönem 15 yıl yapıyor. 2 dönem olmasının daha iyi olacağını düşünüyoruz. Belediye ve İl Genel Meclisi için meslek kotası getirileceğini söyle.  Birçok meslek grubunun İl Genel ve Belediye Meclis Üyeliğinde bulunması gerektiğini söyledi” dedi.

DSC_0235

CHP Kırklareli Merkez İlçe Başkanı Cevahir Cem Yarım ise yaptığı konuşmada Gazze'de hastaneye düzenlenen saldırıyı kınadığını belirtti.  İlçe Başkanı Cevahir Cem Yarım, konuşmasının devamında emekli maaşını gündeme getirirken, Kasım ayında çalışmayan emeklilere verilecek olan 5 bin TL’nin çok az olduğunu ifade etti. (Kadir Sinici)

DSC_0233