Toplum bilincinin geliştirilmesi amacıyla ülkemizde her yıl Ekim ayı “Meme Kanseri Farkındalık Ayı" olarak belirlenmesi dolayısıyla bu kapsamda Demirköy İlçe Devlet Hastanesi’ne başvuran kadınlara kendi kendine meme muayenesi eğitimi verildi. 40 yaşından sonra iki senede bir mamografi taramasının önemi anlatılarak kanserin tedavi edilebilir bir hastalık olduğu, iyileşmenin ve kaliteli yaşam sürmenin erken teşhis ile mümkün olduğu hatırlatılıp vatandaşlara kanser taramalarını yaptırmaya davet edildi.

Sağlık Harcamalarında Büyük Artış Sağlık Harcamalarında Büyük Artış

Demirköy Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Şükran Sema Kalfalı yapığı açıklamada, “Ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türü meme kanseridir. Hastalığın erken teşhisi amacıyla toplum tabanlı kanser tarama programları yapılmaktadır. Kanser tarama programlarında hedefimiz, taranabilir her üç kanser türünde de (meme, serviks, kolorektal) Avrupa Birliği Kalite Standartlarına uygun ve birinci basamakta yürütülen tarama programlarının gerçekleştirmekteyiz.

Kadınlarda meme kanseri tarama programı kapsamında; ayda bir kendi kendine meme muayenesi, yılda bir klinik meme muayenesi, 40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir mamografi çekimi önermekteyiz” dedi.