Günlük hayatta vaz geçilmezimiz olan araçların bakımı da kış ayına hazır olmazsa, hem maddi ham de kazalara sebebiyet verecek olumsuzluklar yaşanabilir. Araba ustası, araçların kış bakımı muhakkak yapılması gerektiğini yetkililer tarafından belirtilirken, özellikle antifiriz bakımı çok önemli olduğu vurgulanıyor.

Ani soğumalarda aracın modeline göre 500 ile 10 bin lira arasında masraf çıkarabileceği kaydedilirken araçların kalorifer bakımına da dikkat çekiliyor.  Soğuk hava koşullarında aracın verimli şekilde kullanılabilmesi ve aracın direncinin artırılması için bazı önlemler alınması gerekiyor. Bu önlemler, buz gibi kış aylarında cebinizin yanmasını önleyebilir. Otomobillerin kış bakımı bir hayli önem kazandı. Öncelikli sebep herhangi bir kazaya davetiye çıkarmamak olsa da bakımın, yakıt kullanımı açısından da ayrı bir yeri olduğu oldukça dikkat çekiyor. Ayrıca, ileride daha büyük arızların önüne geçilmesinde büyük etken oynayan kış bakımları ile olası araç kaynaklı kazaların da önüne geçiliyor.

Araçlarda kış bakımları denildiğinde; Yağ değişimi, filtre değişimleri, antifiriz, kalorifer, alt takımlar, şanzıman ve lastiklerin önemli yer teşkil ediyor. Özellikle antifiriz çok önemli kış aylarında. Motor suyuna antifiriz bakımının yapılmazsa, ani soğumalarda, ya da çok soğuk gecelerde donma olma ihtimali olabiliyor. Soğukların artmasıyla araba ilk etapta çalışmama durumu olabilirken araçlar çalışır durumda iken stopta edebileceği bildiriliyor. İşte bu durum çok büyük sebepler üretebilir. En basit öreği aracın motoru bloğunu çatlatmaya kadar gidebilir. Bu da aracınızın modeline göre 500 ila 10 bin lira arasında bir masrafa neden olabilir. Radyatörün kendini patlatması, motor blokların patlaması. Bunlar ciddi hasarladır. Bu nedenle antifiriz var mı yok mu, varsa kaç dereceye kadar arabayı koruyabilir kontrol edilmelidir. (Haber Merkezi)

Editör: Haber Merkezi