Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Kırklareli Valisi Birol Ekici ve beraberlerindeki heyet Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür’ü makamında ziyaret etti. Ziyaretin ardından Kırklareli Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi arasında “Eğitim ve Öğretim Alanında İş Birliği Anlaşması” imzalandı.

Gerçekleştirilen görüşmede her iki üniversite arasında eğitim-öğretim alanında ulusal ve uluslararası projelerde yapılacak iş birliğine yönelik istişarelerde bulunuldu. Yapılan ziyaretin ardından Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Kırklareli Üniversitesi şeref defterini imzaladı.

Bu Kılavuz YKS Sürecinde Ailelere Rehberlik Edecek Bu Kılavuz YKS Sürecinde Ailelere Rehberlik Edecek

Byhi Gr 26 05 2024 57F64

Daha sonra Kırklareli Üniversitesi Yönetim Kurulu Odasında düzenlenen törende Rektör Prof. Dr. Bülent Şengörür ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar tarafından; eğitim ve öğretim alanında İşbirliği, yükseköğretim ve araştırma alanında bilgi alışverişi, bilimsel faaliyetlerin ortak geliştirilmesi, Ar-Ge ve ortak proje geliştirme ile yaşlılık çalışmaları alanında işbirliği konularını kapsayan anlaşma imzalandı.

Törende konuşan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Ankara Üniversitesinin sosyal bilimler, mühendislik ve sağlık alanlarında nitelikli araştırmalar yapan, ürünler üreten bir üniversite olduğunu ve çok güçlü bir yapıları olduğunu belirterek başladığı konuşmasında, “Kırklareli Üniversitemizle önemli bir işbirliği protokolü yapıyoruz. Eğitim, araştırma, Ar-Ge faaliyetleri çerçevesinde her iki üniversitenin imkan ve ihtiyaçlarını buluşturmayı öngören bir işbirliği protokolü imzalayacağız. Şüphesiz protokoller imzalandığı anda kağıt üzerinde olan metindir, ama asıl imzadan sonraki aşamada her iki üniversitenin gerek akademik gerekse idari mensuplarının gayretiyle kağıttan kuvvete ve fiile götürecek bir eylem alanı olacaktır. Sayın Valimiz Birol EKİCİ’nin de bu protokolde bizimle beraber olması, devletimizin en üst yöneticisinin mahiyetinde olması, protokolümüzü güçlü kılarken bir taraftan da bize ayrıca bir sorumluluk veriyor. Bu protokolü hayata geçirmek için daha büyük bir şevki de beraberinde getiriyor. Ben, Sayın Valimize, Kırklareli Üniversitesi Rektörümüze ve Ankara Üniversitesi ile Kırklareli Üniversitesi mensuplarına teşekkür ediyor, protokolün hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Rektör ŞENGÖRÜR ise gerçekleştirdiği konuşmasında Türkiye’deki üniversiteler arasında en köklü üniversitelerden biri olan Ankara Üniversitesinin Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve beraberindeki heyetin ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Ankara Üniversitesinin çok güzel çalışmaları olduğunu biliyorum ve takip ediyorum. Hem Ülkemiz bilimine hem de uluslararası bilime yapmış oldukları katkılardan dolayı Rektör Hocamın şahsında Ankara Üniversitesini tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum. Bugün çok güzel bir gün. Ankara Üniversitesiyle bir protokol imzalayacağız. Çok eski geleneği olan, çok güçlü bir üniversite ile 2007 yılında kurulan Üniversitemizin böyle bir protokol imzalaması bize güç katacaktır. Bunun için de Sayın Rektör Hocama ayrıca teşekkür ediyorum. Bu iş birliğinin mimarı, bizi heyecanlandıran ve teşvik eden Sayın Valimize de Üniversitem, mesai arkadaşlarım ve kendim adına çok teşekkür ediyorum. Tabi Sayın valimizin desteğini her zaman görüyoruz. İnşallah bu protokol her iki üniversite arasında, eğitim, araştırma, Ar-Ge, üretim geliştirme ve özellikle bizim odak olduğumuz alanlarda beraber çok güçlü çalışmalar ortaya çıkarır ve adımızı dünyada duyurur. Ben de bu protokolün hem üniversitelerimiz için, hem ülkemiz için hem de insanlık için hayırlı olmasını diliyorum.

Kırklareli Valisi Birol Ekici ise şehrimize değer katacak olan bu protokolün imzalanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek; enerji, tarım, hayvancılık ve turizm alanlarında Kırklareli’nin ülkemiz ekonomisine sunmuş olduğu katkılar hakkında bilgiler paylaştı. “25 bin öğrencisi, 3 bin de uluslararası öğrencisi olan Trakya’nın en önemli ve gelişen üniversitesine sahibiz” diyen Ekici, şehrimize değer katacak bu protokolü en çok kendisinin takip edeceğini söyledi. Şehrimizi geliştirmenin önemini vurgulayan Ekici, işbirliği protokolünün her iki üniversite için hayırlı olmasını diledi.

İmza töreninden sonra Rektörümüz Prof. Dr. Şengörür, konuklarına Kırklareli Üniversitesi’nin Gıda İhtisaslaşma Pilot Tesisi ile Gıda Arzı Güvenliği ve Dijitalleşme Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezini gezdirerek, yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Üniversite heyetinde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meryem Çamur Demir, Genel Sekreter Ahmet Şimşek, Gıda Ar-Ge İnovasyon ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hatice Şanlıdere Aloğlu, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Demirci ile Gıda Arzı Güvenliği ve Dijitalleşme Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi (GADOM) Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Bora Aslan yer aldı.  

Editör: Kadir Sinici