Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sepsis hastalığı hakkında bilgilendirmede bulundu. “Sepsis, herhangi bir enfeksiyon varlığında vücudun enfeksiyona verdiği savaşın kontrolsüz bir hale gelerek, kişinin kendi organlarına hasar vermesi sonucu oluşan, erken tanı ve acil tedavi edilmez ise multiorgan yetmezliğine ve ölümle sonuçlanabilen durumdur” şeklinde tanımlanan hastalık hakkında şu bilgiler verildi;

“Sepsis tüm dünyada giderek artan bir tehdittir ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde sıklığı giderek artmaktadır. Aşı ile önlenebilir hastalıklar için toplumun aşılanması, el hijyeni, enfeksiyon kontrol kurallarına uyum ve hastanın kronik hastalıklarının iyi yönetimi sepsisi önlemede önemli adımlardır.

Kimlerde Görülür?

Kalp Çarpıntısı Ciddi Sağlık Sorunlarının Habercisi Olabilir Kalp Çarpıntısı Ciddi Sağlık Sorunlarının Habercisi Olabilir

Sepsis yaş, cinsiyet, sosyo-ekonomik durumdan bağımsız herkeste görülebilir. Ancak, özellikle bebek ve ileri yaşlılar, gebeler, ilaç veya hastalıklar nedeniyle bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde görülme riski daha fazladır.

Belirtileri Nelerdir?

Şu bulgular olduğunda sepsisten kuşkulanmalısınız: Ateş, titreme, yaygın kas-eklem ağrıları gibi gibi enfeksiyon bulguları olan hastada gelişen bilinç değişikliği, kendini çok kötü hissetme veya genel durumun bozulması, nefes darlığı, solunum sayısı ve nabız sayısında artma, tansiyon düşüklüğü. Bu belirtiler varlığında kişiler en yakın acil servise başvurmalıdırlar.

Sepsis Nerede ve Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Sepsis hastalığı yoğun bakım uzmanları ve infeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanlarının bulunduğu bir ekip tarafından izlenip, yönetilmelidir. Tedavide ilk etapta, sepsise yol açan enfeksiyonun hızla tanısının konması, antibiyotik tedavisi ve enfeksiyon odağının temizlenmesi ile hızla kontrol altına alınması önemlidir.

Sepsis Önlenebilir Mi?

Bunun için genel hijyen kurallarına uyulması, el hijyeni sağlanması, çocukluk ve erişkin aşılama programlarına uyulması önceliklidir. Sepsise bağlı ölümlerin en az % 10-15’i aşılama, hijyenik önlemler, erken tanıma ve hızlı tedavi yöntemleri ile önlenebilir. (Haber Merkezi)