“En ucuz mama şu anda 570 TL civarında. Şu anda kimseden hiçbir destek almadan kendi ayaklarımızın üzerinde durmaya çalışıyoruz. 2 yıl önce destek oluyordu ama şu an hiç yok. Tamamen şahsi bütçeyle canlarımızı doyurmaya çalışıyoruz” diyen Esen, bazen üyelerle bazen de tek başına sokak hayvanları için verdiği mücadeleyi anlattı. 

Tonlarca Çöp, Elektrik Enerjisine Dönüştürülüyor Tonlarca Çöp, Elektrik Enerjisine Dönüştürülüyor

DSC_0012

Esen; “27-28-29 Ekim tarihlerinde İstasyon Caddesinde stant açtık. Ama oradan topladığımız gelirle veterinerlerin dahi ücretlerini ödeyemedik. Ağır vakası olan hayvanlarımızı kendi imkanlarımızla iyileştirmeye çalışıyoruz. 3-4 kliniğe, mamacıya sürekli borçluyuz. Market atıklarını topluyoruz, onlarla zaman zaman hayvanlarımızı besliyoruz. Yönetimdeki arkadaşlarımız, üyelerimiz ellerinden gelen her türlü desteği göstermeye çalışıyorlar. Veterinerlerimiz; bazen kendilerine konum atıyoruz, gelip yardımcı oluyorlar. Sayın Valimizin çok büyük desteğini görüyoruz” diyerek karşılaştıkları zorlukları anlattı. 
“Gece gündüz demeden sokak hayvanlarımız için mücadele etmeyi sürdürüyoruz. Öğlene kadar merkez ilçe, öğleden sonra köylerimize gidiyor, ihbarları değerlendiriyor, hayvanlarımızı beslemeye çalışıyoruz” diyen Esen, hayvan severlerin sadece kedi köpek beslediği için şiddete maruz kaldığına dikkat çekti.
Seyhan Esen; “2021 yılında çıkan bir kanun var. Buna göre hayvan severlere yönelik şiddet, örneğin hayvan beslerken yine hayvan severlere yapılan tehditler, büyük suç olarak tanımlanıyor ve bu konuda caydırıcı cezaları kapsıyor” dedi. (Ferdi Kurtbayram)