Çağrıda bulunan Altıner, “Vatanı İçin Canlarını ortaya koyan Kahramanlar Devletimizden sadece kazanılmış hakları olan Kamu kurum ve kuruluşlarına Memur olarak atanabilmek istiyor. Eski Uzman Çavuşlar ve aileleri bir bayrama daha boynu bükük girmek istemiyor Devlet eliyle adaletli bir şekilde atamalarının yapılmasını bekliyor” dedi.

"Çözüm Bekliyoruz"

Görev bilinci ile tüm zorluklara göğüs geren uzman çavuşların sorunlarına çözüm beklediklerinin altını çizen Altıner, "Bizler yaşamış olduğumuz bu kutsal toprakları korumak adına, Yalçın dağlarda -30 derecede görev yapan; Doğu’da, Güneydoğu’da, Suriye’de Kuzey Irak’ta canı pahasına mücadele eden kendi düğününe gidemeyen, çocuğunun doğumunu ve mezuniyetini göremeyen, anasının, babasının cenazesine gidemeyen bu vatanın isimsiz Kahramanlarındanız" şeklinde konuştu.

"Hakkımızı İstiyoruz"

Vali Ekici Genç  Çiftlerin  Mutluluklarına  Ortak Oldu Vali Ekici Genç Çiftlerin Mutluluklarına Ortak Oldu

Eski uzman çavuşların haklarının kısıtlanmaması gerektiğine vurgu yapan Altıner, "Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapmış Uzman Çavuşlar 2016 yılından önce en az 2 yıl görev yaptıktan sonra memuriyet hakkı kazanmaktaydı. 2016 yılından sonra ise 7 yıl olarak değiştirilmiştir. 657 sayılı Devlet personel kanunun 54. mad. gereğince en az 1 en fazla 2 yıl görev yapan bütün devlet memurları asaleti tasdik edilmiş sayılmaktadır.2 yıl üstü görev yapmış Eski Uzman Çavuşlar asaleti tasdik edilmiş memurlar olduğundan 7 yıl olarak değiştirilmesi eşitlik ilkesine aykırılıktır. Değişiklik olsun olmasın 2 yılın 7 yıla çıkarılmasının da hiçbir önemi yoktu. Tek sorun Kamuda; kurum amirinin İnisiyatifine bırakılması kanunun yetersiz olmasıyla beraber binlerce Eski Uzman Çavuş ellerinde dilekçelerle kapı kapı gezmelerine sebep olmuştur" sözlerini dile getirdi.

"Mağduriyetler Giderilmeli"

Eski uzman çavuşların mağdur edildiğini dile getiren Altıner, "Eski Uzman Çavuşların mağduriyetlerinin giderilmesi adına uzun süredir meclis çalışmaları gerçekleştiren Atanamayan Uzmanlar Derneği genel başkanı Mustafa Gündeşli ve yönetim kurulu üyeleri birçok görüşme gerçekleştirdiklerini söylediler.

Görüşmeler neticesinde bu sorunun bir devlet meselesi ve vefa borcu olduğunu bu mağduriyetin giderilmesi için her türlü desteği vereceklerini ifade ettiler. Aylardır mücadele etmemize rağmen bizlerin sesi duyulmamıştır. Sayısız kanun teklifi, meclis araştırması, soru önergesi ve meclis kürsüsünden konuşmalar yapılmasına rağmen hiçbir şekilde adım atılmamıştır" dedi.

Başkan Altıner açıklamasında şu ifadeleri dile getirdi;

"Kamu kurum ve kuruluşları Atanma taleplerine; Personel alımı yapmıyoruz, boş kadromuz yoktur, biz uzman çavuş almıyoruz diyerek olumsuz yanıt vermektedir. Binlerce profesyonel Eski Uzman Çavuşlar yıllarca askerlik mesleği yaptığından dolayı sivil hayatta işsiz kalmışlardır ve kaderlerine terk edilmişlerdir. Aynı kanuna tabi referansı olan farklı biri için hiçbir mazeret olmadan ataması gerçekleştirilmektedir. Kanun referansla çalışır hale gelmiştir.

Eski Uzman Çavuşlar yıllarca zor şartlar da vatanımızı korumak için aile terimini bile tam yaşayamadılar. Bayram bizler için sevinç değil; Boğazda düğüm, gözde yaş, içimizde burukluktur. Evlerinden, yurtlarında ayrı kefeni cebinde görevi hala yüreğinde olan bu yiğitler atama müjdesi bekliyor.

Bu zamana kadar askerine sahip çıkan Devletimizden beklentimiz şartsız, referansız adaletli bir şekilde genel atama yapılması istiyoruz."

Ed1D7E86 B4B4 428A A67F 357F43712800

Editör: Şefik Kenar