Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanın Halil Kahraman, Alternateif Medya'ya yaptığı açıklamalarda faiz oranlarının bankalara göre çok düşük olduğunu söyleyerek; "Bizim faizlerimiz bankalardan çok aşağıda olduğu için yani şu an yüzde 22,5. Bugün Halk Bankası yüzde 48 ile vadeli mevduat topluyor. Biz 22,5 ile kredi veriyoruz. Şimdiye kadar kredi limiti yükselmesi yeni olmasına rağmen herhangi bir şikayette bulunan olmadı. Biz de isteriz tabi ki şartlar daha uygun olsun daha düşük faiz ile kredi verelim ama şartlarımız bu kadarına müsaade ettiği için bu oranlarda kredimizi esnafımızla buluşturuyoruz" dedi.

Başvuru koşullarını anlatan Başkan kahraman; "Başvuru koşullarımız vergi ve esnaf sicil kaydı 6 ay önceden olmuş ise, fiziki olarak faaliyete devan ediyor olacak ki geldiğinde bir işyerine giderek istihbaratını yapabilelim.

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksinde Artış Var! Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksinde Artış Var!

2023 yılının ilk 10 ayında 330 milyon Lira kredi verdiklerini söyleyen Kahraman; “Biz ayda 1 ya da 2 kez genel merkezimizden para isteriz. Bunu neye göre isteriz arz ve talebe göre; mesela toplantımızda bakıyoruz 10 milyon boşluğum var, talep 15 milyon ise 10 milyonu 15’e böleriz bunu da meslek gruplarına göre yaparız. 2023 10 ayında 330 milyon lira kredi verdik. Bu 330 milyon Trakya’daki 30 kooperatifin 20’sinde böyle bir para yoktur” ifadelerini kullandı.

Geri ödemelerin gayet iyi olduğunu söyleyen Başkan Kahraman; “13 milyon takipte paramız var ama verdiğimiz kredi miktarında 13 milyon yüzde 3 gibi bir kısma denk geliyor. Yani takip oranımız da kimseyi sıkıştırmıyoruz. Her genel kurulda anlatıyoruz borcumuz yok.

Aynı zamanda kooperatif ortaklarımızın çocuklarına mağdur durumda olan üniversitede okuyan çocuklarına aylık 1000 TL burs veriyoruz. 43 tane talebemiz var. Bu da şu demektir bütün kira gelirlerimizi talebelere burs olarak vermekteyiz.  Sosyal yardımlarımızı engelliler derneği gibi derneklere yapıyoruz. Sadece kooperatifin amaçları içerisinde yardımda bulunuyoruz" şeklinde konuştu. (Ferdi Kurtbayram)