Kış aylarına giriş ile birlikte vatandaşlar doğal gaz kullanımına başladı. Bununla birlikte kullanılmaya başlanan doğal gaz tasarrufu nasıl sağlanır sorusu vatandaşlar tarafından en çok aranan soru olmaya başladı.

Trakya’da Tezgahlarda İstavrit Bolluğu Trakya’da Tezgahlarda İstavrit Bolluğu

Bizlerde bu konu ile ilgili araştırmalar yaparak gaz faturalarınızı düşürecek yöntemleri sizler için derledik. İşte bu yöntemler; Kombi derecesini 5 derece artırmak evinizi yaklaşık 1 derece ısıtır. Yaklaşık diyoruz çünkü bu durum evden eve değişkenlik gösterebileceği evinizin kaç derecelik kombi yakılarak ne kadar ısınacağını belirleyen çok fazla faktör bulunmakta;  evin güneş alma konumu, Isı yalıtımının ne kadar iyi yapıldığı, evin büyüklüğü, evdeki petek (radyatör) sayısı ve peteklerin yeri, alt ve üst komşuların evi ne kadar ısıttığı gibi faktörler evin ısınmasında ve ısı kaybına yol açabilecek muhtemel nedenler arasında. Bu nedenle 40 derecede kombi yakılıp ev ısıtılabilirken,  60 derecede kombiyi yakan birinin evi oldukça serin olabilir.

Kombinizin kaç derecede yandığına değil evinizin sıcaklık derecesine bakmalısınız. Bunun için de evde mutlaka oda sıcaklığını ölçmenizi sağlayacak basit bir derece (termometre) bulundurmayı ihmal etmeyin.

Bu Yöntemlerle Doğal Gaz Faturanızı Düşürün

Doğal gaz faturası neden çok gelir? Ya eskisine göre daha çok gaz yaktınız ya da gazın metreküp birim fiyatı artmış olmalı. Daha az doğalgaz tüketerek ısınmanızı sağlayacak doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır sorusunu maddeler halinde sizin için özetledik. Evin sıcaklığını takip etmek; Doğalgaz enerji tasarrufu için en kolay yapılabilecek şeylerden biridir. Evlerimiz için kış aylarında olması gereken ideal sıcaklık gündüzleri için 22 derece, geceleri için ise 18 derecedir.

Evin salonu, yatak odası gibi birkaç odasına termometre koyarak ısıyı takip edin. Isı gündüz 22, gece 18 derecenin üstündeyse kombinizi kısarak hemen doğalgaz tasarrufu etmeye başlayabilirsiniz.

Doğalgazı kısmak tasarruf sağlar mı sorusunun yanıt hem evet hem de hayır. Eğer kısmaktan kastınız eve giren doğalgaz borusunun vanasını kısmaksa, bunun doğalgaz faturasını düşürmeye hiçbir yararı olmaz. Evin sıcaklığını 1 derece daha düşük tutmak, yüzde 10’a kadar gaz tasarrufu sağlar.

Kombiyi kapatmayın

Kombiyi tamamen kapattığınızda sistemin tekrar ısınması için harcanan enerji, kombinin düşük ısıda çalıştırılması ile harcanacak gazdan daha çok. Bu nedenle kombiyi kapatmak yerine ekonomi mod denilen düşük ayarda bırakmak daha tasarrufludur.

 Peteklerin etrafı açık olsun

Doğalgaz petek tasarrufu konusunda çeşitli pratik yöntemler var. Peteklerin etrafında koltuk, dolap gibi eşyalar olmamasına dikkat edin. Böylece ısı odaya rahatça yayılır. Peteğin perdeyle kapatılmaması da iyi olur. Ayrıca evinizin duvar yalıtımı iyi değilse peteğin arkasına bir izolasyon maddesi (folyolu köpük gibi) koyun. Pek güzel görünmediğini kabul ediyoruz, ama ısının duvardan gitmesini azaltmış olursunuz. Peteklerdeki havayı kış başlamadan kontrol etmek de gaz tasarrufu için faydalı olur. Doğal gaz tasarrufu için petek kapatma yöntemi duruma göre değişir.

Eğer hiç kullanmayacağınız bir odada petek varsa, peteği ve odanın kapasını kapalı tutarak doğalgaz faturasının düşmesine destek olursunuz. Ancak peteğini kıstığınız odadaki ısıyı takip edin. Oda evin genelinden çok soğuksa, tasarruf edemezsiniz.

Çoğumuz kombinin sıcak su ayarına hiç bakmayız. Sıcak suyu kullanırken sıcak – soğuk su ayarı yaparak kullanacağımız dereceye getirmeye çalışırız. Bu durumda da boş yere ısttığımız su nedeniyle doğalgazı gereksiz harcamış oluruz.

Bu gereksiz gaz kullanımını engelleyerek doğalgaz tasarrufu yapmak için sıcak su ayarını kışın 40 derece yapın, yazınsa daha da düşüğe getirin. Nemli ortamda hissedilen ısı artar. Bu yüzden kalorifer peteklerinin kenarına su dolu bir kap koyun. Evdeki nem oranı arttıkça daha az gaz yakıp, daha sıcak hissedebilirsiniz. Kışın güney, batı, güneydoğu ve güneybatıya bakan pencerelerinizin perdesini gündüz çekmeyin. Bu cepheler çok güzel güneş alır. Gündüzleri perdeyi açık tutarak güneş ısısının eve azami girmesini sağlamış olursunuz.

Gece ise tam tersini yapın. Özellikle kuzeye bakan pencerelerin perde ve varsa kepenk ya da panjurlarını sıkı sıkıya kapatın. Genel olarak evdeki kalın perdelerin gece kapatılması doğalgaz tasarrufunu artırır.

Özellikle kışın soğuk aylarında gereksiz havalandırma yaparak evin çok soğumasına engel olun. Sabah saatlerinde kışın hava görece daha temiz olur. Bu saatlerde evi bir saat havalandırmanız yeterli olacaktır. Ayrıca, evi havalandırırken kombiyi kapatmak yanlış. Havalandırma sırasında düşük ayarda yakmaya devam edin ki zaten ev soğurken bir de ısıtma sistemi tamamen soğumasın. Yoksa havalandırma sonrasında kombiyi açtığınızda çok daha fazla gaz yakarsınız. İşte sıraladığımız bu yöntemlerle bütçenizi koruyarak faturalarınızı düşerebilirsiniz. (Haber Merkezi)