Kırklareli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Çocuk Diş Polikliniği Hekimi Dt. Ayşe Gül Yılmaz, Fissür uygulamasının çocukları diş çürüklerinden koruduğunu söyledi.

"Şeffaf, Beyaz Renkte Sıvı Maddelerdir"

Dt. Ayşe Gül Yılmaz, uygulama ve dikkat edilmesi gereken noktalara dair önemli bilgiler vererek, "Fissur örtücüler, arka dişler üzerindeki oluklara uygulanan şeffaf veya beyaz renkte sıvı maddelerdir. Diş minesine yapışarak çürük oluşumuna engel olurlar. Sıvı şeklinde olduğundan diş yüzeyindeki bu olukların içine tamamen akarak tutunur ve böylece diş yüzeyinden herhangi bir aşındırma işlemi yapmaksızın uygulanır. Yükseklik oluşturmaz" sözlerini dile getirdi.

"Aşındırma Yapmaz"

Uygulama esnasında her hangi bir aşındırma olmadığını dile getiren Yılmaz, "Fissür çürükleri çocuklarda ve gençlerde daha kolay oluşur, bu nedenle özellikle daimi dişleri yeni sürmüş çocuklara uygulanmalıdır. Diş üzerinde herhangi bir aşındırma işlemi yapılmadığından ağrısız bir işlemdir ve sadece birkaç dakika sürer" ifadelerini kullandı.

"Yıllar Sonra Bile Yüzde 85-90"

Uygulama ile diş yüzeyine bağlanan Fissür Örtücünün, bağlanma kuvvetinin uzun ömürlü olmasını sağladığının altını çizen Yılmaz, "Fissür örtücüler zamanla aşınabilir, buna rağmen yıllar sonra bile yüzde 85-90 oranında dişler üzerinde kaldığı yapılan çalışmalarla ispatlanmıştır. Diş gıcırdatma ve sert gıdaların sıkça tüketilmesi Fissür Örtücülerin daha çabuk kırılmasına ve dişlerin üzerinden düşmesine sebep olabilir. Fissür Örtücülerin diş minesine bağlanma kuvveti, uygulama sırasında ne kadar iyi olursa diş üzerinde kalma ömrü de o kadar uzun olur. İdeal Fissür Örtücü uygulamasında en etkili faktör çocuğunuzun uyumudur" ifadelerini dile getirdi.

Örtücü Düşerse

Fissür Örtücü uygulamasının ardından düşmenin de gerçekleşebileceğini vurgulayan Yılmaz, "Eğer Fissür Örtücü düşerse, çocuğunuzun dişi daha önce hiç Fissür Örtücü uygulanmamış bir dişten çok daha fazla çürüğe karşı dirençlidir. Fissür Örtücü düştükten sonra 6 ay içerisinde fark edilip tekrar uygulanırsa çürüğe karşı koruma devam edecektir" dedi.

Dikkat! Bu Belirtiler Varsa Sıcak Çarpması Yaşıyorsunuz Dikkat! Bu Belirtiler Varsa Sıcak Çarpması Yaşıyorsunuz

Diş Fırçalama

Yapılacak uygulama ve tedavilerin yanı sıra aksatılmaması gereken alışkanlıkların da olmasını gerektiğinin altını çizen Yılmaz, "Tüm bu faydalarına rağmen çocuğunuz ağız hijyenine dikkat etmez ve rutin diş hekimi kontrollerine getirilmez ise dişlerini çürükten korumak neredeyse imkânsızdır. Bu nedenle çocukların diş fırçalama alışkanlığı edinmesi, ağız hijyenine dikkat etmesi ve düzenli olarak diş hekimine muayene olması gerekmektedir" şeklinde konuştu.

Editör: Haber Merkezi