CHP Kırklareli Milletvekili TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu “Kırklareli ili Kula köyü mevkiinde planlanan altın, gümüş madeni” hakkında TBMM genel kurulunda bir konuşma yaptı.

"İlişkilerimizin Daha Üst Seviyelere Taşınacağına İnanıyoruz" "İlişkilerimizin Daha Üst Seviyelere Taşınacağına İnanıyoruz"

Gündoğdu konuşmasında; “Tüm itirazlarımıza, geçmişte yaşanan kötü tecrübelere rağmen Kırklareli'ndeki longozların kalbine yeni maden ocakları kurulması planlanmaktadır.

Kırklareli ili Kula köyü mevkiinde Koza Altın işletmeleri AŞ tarafından planlanan altın, gümüş madeni için daha önce Bakanlık "ÇED Gereklidir" kararı olmasına rağmen "ÇED Gerekli Değildir" kararı neden verilmiştir?

Bakanlık aynı şirketin, aynı bölgede, aynı içerikteki altın, gümüş madeni projesine neden iki farklı karar vermiştir?

Planlanan maden sahasının meşe ormanlarının ve meşe balığı üretim merkezi olan mutlak koruma alanı ve bölge köylerimizin su kaynaklarını barındırdığı alan olması neden görmezden gelinmiştir?

Bölgenin siyanür tehlikesiyle ciddi tehdit altına gireceğini ve canlı yaşamını tehdit edeceği neden bilinmiyor, neden bilinmek istenmiyor?” ifadelerini kullandı.

Editör: Ferdi Kurtbayram