Cumhuriyetimizin 100. yılı etkinlikleri kapsamında Rumeli Kadın ve KIRKSEDER iş birliğinde düzenlenen Uluslararası Şiir ve Öykü Yarışmasında kazananlar ödüllerine kavuştu.

Önadım Medya sponsorluğunda; Kırklareli Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü destekleriyle gerçekleştirilen yarışmada ödül töreni 30 Ekim Pazartesi Günü Kırklareli Halk Eğitim Merkezi’nde yapıldı. Saat 16.30’da başlayan program Saygı Duruşu’nda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından açılış konuşmasını Kırklareli Kültür Sanat ve Edebiyatçılar Derneği Başkanı Alaeddin İkican gerçekleştirdi.

DSC_0707

Cumhuriyetin 100. yılında böyle bir yarışmayı düzenlemekten dolayı büyük gurur duyduklarını belirten Başkan İkican yarışmaya destek verenlere teşekkürlerini iletti.

“Ödüller Objektif Değerlendirme Sonucu Verildi”

Yarışmanın büyük bir heyecan içerisinde geçtiğini, birbirinden değerli eserlerin ve kalemlerin yarıştığını aktaran Alaeddin İkican ödüllerin objektif değerlendirme sonucu verildiğini ifade etti.

Şehir Tiyatrosu İlk Çocuk Oyununu Sahneledi Şehir Tiyatrosu İlk Çocuk Oyununu Sahneledi

KIRKSEDER Başkanı İkican’dan sonra Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Şen söz aldı. Kültür sanatın toplumları bir arada tuttuğunu söyleyen Müdür Şen, şair ve yazarların Türk kültür ve edebiyatının özgün birer taşıyıcıları olduğunu belirtti. Yarışmada emeği geçenlere teşekkürlerini ileten Veli Şen kazananları tebrik etti.

DSC_0699

Sonrasında konuşan Kırklareli Vali Yardımcısı Tanju Tarakçıoğlu Cumhuriyetin 100. yılında yapılan her faaliyeti anlamlı ve çok kıymetli bulduğunu söyledi. Vali Yardımcısı yarışmaya katılan, destek sağlayan ve ödül kazananları kutladı.

“Çok Güzel Bir Organizasyondu “

Rumeli Kadın Platformu Başkanı Öznur Tüzün de emeği geçenlere teşekkür ederek; "Sizlerle çalışmak çok keyifliydi. Çok güzel bir organizasyondu. Sayın Valimizin himayesinde programı yaptık. Kendilerine Sayın Vali Yardımcımızın şahsında çok teşekkürlerimizi iletiyoruz. Bu arada Kültür Müdürümüz bizden çok sahiplendi organizasyonu. Aynı zamanda da çok tarafsız, ciddi bir jüri oluşturmak adına kendisine başkanlık görevini verdik. ” dedi.

Rumeli Hardaliye’den Sponsorluk Desteği

Rumeli Hardaliye Genel Koordinatörü Hikmet Yıldırım ve Şirket Ortağı Çağatay Yıldırım tarafından yarışmaya sponsorluk desteği sağlanırken aynı zamanda stant açıldı.

İşte Kazananlar ve Eserleri

Rumeli Kadın Özel Ödülü;

Sümeyye Nur Ergin (Eser-Düğün) Rumuz (Zemher Dilhun), Atilla Çetintürk (Eser-Yarım) Rumuz (Ati), Fisun Suka (Eser-Sensizlik Çok Zormuş Baba) Rumuz (Soydaş).

Onur Ödülü;

Firdevs Büyükateş (Eser-Veda Yerine) Rumuz (Gece)

Şiir Listesi;

1-İbrahim Şaşma (Eser-Buğulu Mürekkep) Rumuz (Azadem), 2-Muhammed Kürşathan İldemir (Eser-Rumeli Ana) Rumuz (Çakıllı Sevdası), 3-Hakan İlhan (Eser-Cumhuriyet Beyitleri) Rumuz (Kardelen).

Mansiyon;

Hikmet Elitaş (Eser-Feda Olsun Can Sana Al Bayrağıma) Rumuz (Hilal), Ercan Kaygas (Eser-Dudaklarında Eksik Harf) Rumuz (Eksik Harf), Abdullah Esat Köksal (Eser-Mapushana Ağası) Rumuz (Kehribar Tesbihi)

Öykü Listesi;

1-İbrahim Şaşma (Eser-Hüdhüd Kuşları) Rumuz (Beyzadem), 2- Sedat Sayın (Eser-Cemal Süreyya) Rumuz (Yalnızlık Koridoru), 3-Engin Kükrer (Eser-Babam Gelince) Rumuz (Rüzgar).

Mansiyon;

Ebru Fidan Alpay (Eser-Dedemin Bakışı) Rumuz (Bulut), Abdullah Esat Köksal (Eser-Doksan Siperlik Bir Esef) Rumuz (Çavuş), Taner Tuncer (Eser-Kuş Avı) Rumuz (Kızan).

Ödül töreninin ardından programa katılanlar hep birlikte koro oluşturarak türküler seslendirdi ve aile fotoğrafı çektirdi. (Ferdi Kurtbayram)