Kırklareli’nde ikamet eden Emin Cebeci tarafından ihtiyacı olan hastalarda kullanılmak üzere Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne; 1 Adet Kalp Akciğer Canlandırma Cihazı, 1 Adet Yenidoğan Sarılığı Ölçme Cihazı (kan alma işlemi yapılmadan), 6 Adet Tekerlekli Sandalye bağışında bulunuldu.

Bu anlamlı bağışlarından dolayı Emin Cebeci’ye İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Çiğdem Cerit tarafından plaket ve hastane Başhekimi Uzm. Dr. Çağdaş Derdiyok tarafından Teşekkür Belgesi takdim edildi. İlgili bağış etkinliğine Kırklareli Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Nilgün Sema Çomaklı ve Yatırım uzmanı Füsün Çeken de eşlik etti.

Yapılan bu bağışların hayati önemi hakkında konuşan Başhekim Derdiyok; “Bağışçımız tarafından yapılan bu bağışlar şüphesiz ihtiyacı olan hastalarımız için hayati öneme sahip. Bağışı yapılan kalp-akciğer canlandırma cihazı (CPR CİHAZI), Uzun süreli kalp masajı gerektiren durumlarda, müdahalenin zor olduğu hastalara, gelişmiş hayat kurtarıcı tedavilere erişim sağlanana kadar, hasta taşıma sırasında ve gereken süre boyunca kesintisiz ve kaliteli göğüs kompresyonları (CPR) sağlamasının yanında, CPR işlemi yapan sağlık personeline de hastaya müdahale etmede kolaylıklar sağlamakta. Böylece ihtiyaç halinde kalp masajı yapılırken anjiyo veya başka müdahalelerin yapılmasına imkan sağlanacaktır.

Bunun yanında yenidoğanlarda sarılık (billüribin ölçme) bebekten kan alınarak yapılan bir işlem olduğundan, bağışı yapılan Bilirubinemetre cihazı sayesinde yenidoğandan kan almadan sadece cihazı temas ederek ölçüm yaparak bebeğin konforu bozulmadan ölçüm işlemi başarılı şekilde yapılabilmesi bu cihaz sayesinde gerçekleşecek.

Bu amaçla kullanılan bu önemli cihazların bağışının yapılmasının yanında tekerlekli sandalyeler de hastanemizde tekerlekli sandalye ihtiyacı olan hastalarımızın hizmetlere erişimi daha kolaylaştıracağı hiç şüphesiz aşikar. Ayrıca bunun gibi önemli bağışların tüm hastaların görebileceği uygun bir alanda hastanemiz Bağış Panosunda isimleri yer alacaktır. Hastanemize yaptığı bu bağış nedeniyle büyüklerimize tüm halkımız ve kurumumuz adına minnettarlığımı ve teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Derdiyok, konuşmasının sonunda kıymetli bağışlarından dolayı Emin Cebeci’ye tekrar teşekkürlerini sundu. (Ferdi Kurtbayram)

Editör: Emrah Yıldırım