Edirne’de yaşamını sürdüren ve bugüne kadar 12 kitap kaleme alan İneceli Şair İsmail Alabayırlı 77 yaşında aramızdan ayrıldı. Aynı zamanda İnece tarihine dair önemli araştırmaları olan Şair İsmail Alabayırlı, İnece’de belediye desteğiyle düzenlediği Ozan Ağacı etkinlikleri ile ulusal ve uluslararası çok sayıda şairi bu beldede buluşturmayı başarmıştı. 1972 yılında başladığı şiir serüvenini 1995 yılında dönemin Kırklareli Valisi Kemal Ünal ve Kırklareli Belediye Başkanı Kadir Gökçe’nin desteğiyle ‘Aşk Pınarı’ adı altında kitaplaştıran Alabayırlı, ilk kitabının ardından 11 adet daha şiir ve belgesel kitabını kaleme aldı. Şair İsmail Alabayırlı’nın cenazesinin bugün ikindi namazına müteakip İnece Kemal Paşa Camii’nden kılınacak namazın ardından İnece mezarlığına defnedileceği bildirildi.

İsmail Alabayırlı kimdir?

Türk Sinemasının Efsane İsmi Kırklareli’ne Geliyor Türk Sinemasının Efsane İsmi Kırklareli’ne Geliyor

İnece / Kırklareli doğumlu. İlköğrenimini köyünde tamamladıktan sonra öğrenimini sürdüremedi. Marangozluk mesleğini benimseyerek çeşitli illerde otuz yıl çalışıp 1993‘te emekli oldu. 1972’de yazmaya başladığı şiirlerini 1994 yılından itibaren yerel basın-yayın organlarında yayımladı.

Kitapları

Aşk Pınarı, Sevginin Gülümsediği Zaman, Gözlerim Sevgiye Bakıyor, Çiçekler Susuz Kalmasın, Ozan Ağacı Efsanesi, Kırmızı Felaketimin Şahanesi, İnece ve Ozan Ağacı Efsanesi (Belgesel), Şerefsiz Aşklar, Aşkla Gömün Beni, Tanrının Çiçekleri, Ozan Ağacının Aşk Pınarı, Bir Zamanlar İnece (Belgesel). (Kadir Sinici)