Türkiye İş Bankası 45. İstanbul Maratonu'na 15 ülkeden 140 civarı sporcunun yanı sıra 50 bine yakın yurttaş katıldı. Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde yaşayan 27 yaşındaki Emine Beste Alban da maratona katılanlar arasındaydı.

Cimbom Geriden Geldi, Galibiyeti Kaçırdı Cimbom Geriden Geldi, Galibiyeti Kaçırdı

5 Kasım Pazar günü düzenlenen etkinlikte 42 km full maraton koşan genç sporcu, Babaeski’de psikolojik danışmanlık yapıyor. Şu anda uzmanlığını almak üzere gelişim psikolojisi alanında yüksek lisansını yapmakta olan Alban açıklamasında; “Koşu sporunu seçmemde eski bir hakem olan ve 10’dan fazla kez İstanbul Maratonunu tamamlamış olan dayım M. Ercan Yücel’in payı büyüktür. Dayım kendi koşu deneyimleriyle koşu sporunu tanımama ve bir parçası olma isteğime sebebiyet verdi. Kendi kendime yaptığım antrenmanlara devam ettikçe bana hitap eden bir spor olduğunu fark ettim” diyor.

Clipboard01-307

Alban yaşadığı deneyimi ise şöyle anlatıyor; “Bu benim ilk maratonumdu ve parkuru 4 saat 14 dakikada tamamladım. Kendim için koyduğum bir hedefi gerçekleştirebildiğimi görmek mutluluk verici. Maratona katılan yüzlerce, binlerce insan koşu esnasında birbirlerine destek oluyor ve muhteşem bir atmosfer oluşuyor. Orada bulunan çoğu insan öncelikle kendini geçmeye ve kendi derecelerini geliştirmeye odaklanmış durumda. Koşunun bu kapsayıcılığını seviyorum, dolayısıyla ben de kendi derecemi geliştirmek, performansımı arttırmak ve yeni parkurlar deneyimlemeyi hedefliyorum.”

Spor yapmak isteyen ve yapanlara da çeşitli tavsiyelerde bulunan Alban, açıklamalarını şöyle tamamlıyor;

“Sporla ilgili en önemli şey bence kişinin başladığı, denediği sporu sevip sevmediğini anlayacak kadar devam etmesi ve sevdiği bir spor dalını bulana kadar denemekten vazgeçmemesi. Şu da unutulmamalı ki gelişim kısa sürede gerçekleşmiyor. O sebeple sevdiği spor dalını bulan kişilerin kendilerine küçük hedefler koymalarını ve o küçük hedefleri gerçekleştirmek için istikrarlı olmalarını öneriyorum. Ne kadar küçük de olsa o hedefi gerçekleştirdiğini görmek insana devam etme motivasyonu sağlıyor bence. Ve kendi gelişimini görmek, süreçten keyif almak çok değerli. Herkese spor dolu sağlıklı günler dilerim” (Ferdi Kurtbayram)

fafca85d-3414-4cb7-b4bd-78ba519175d2 (1)