Kırklareli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde Japonya Yurt Dışı İnşaat Şirketleri Derneği Genel Sekreteri - İnşaat Yüksek Mühendisi, Yüksek Mimar ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki’nin konuşmacı olarak katıldığı "Türkiye’de ve Japonya’da Deprem Gerçeği" konulu konferans gerçekleştirildi.

Kırklareli'nde Bugün Hangi Eczane Nöbetçi Kırklareli'nde Bugün Hangi Eczane Nöbetçi

Etkinlikte, Türkiye’de ve Japonya’da Mühendislik Karşılaştırması, Kuzey Anadolu Fay Hattı, Depremin ve alınması gereken tedbirlerin önemi konu başlıkları incelendi.

Byhi Gr 27 12 2023 27Ceb

Açılış konuşmasını İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Kadir Kılınç’ın yaptığı etkinliğe, Kırklareli Vali Yardımcısı Mahmuthan Arslan, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Türkeş, Mimarlık Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Yasemin Alkışer Bregger, Mühendislik Fakültesi akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

“50 yıl içinde büyük bir deprem olma olasılığı bir hayli fazladır”

İstanbul ve Bursa depremlerinden bahseden ve İstanbul’u etkileyen son iki büyük depremin 1509 ve 1766 yıllarında olduğunu dile getiren MORİWAKİ, “Marmara Denizi altındaki fayların da Kuzey Anadolu Fayının yüzeyindeki parçaları gibi 200 ile 250 sene civarında bir tekrarlama periyodu olduğunu düşünürsek günümüzde İstanbul’u etkileyen büyük bir depremin olacağı kaçınılmazdı. Şimdi de aynı şekilde Bursa’da gelecek 50 yıl içinde büyük bir deprem olma olasılığı bir hayli fazladır. Bu 50 sene istatistiki olarak gelecek bir hafta veya bir ay içinde olabileceği gibi 50 seneden sonra, örneğin bundan 60 veya hatta 70 sene sonra da olabilir. Fakat olacaktır. Bursa’da gerekli önlemler alınmalıdır” dedi.

Byhi Gr 27 12 2023 1C1E0

Etkinliğin sonunda Kırklareli Vali Yardımcısı Mahmuthan Arslan ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Türkeş, Yoshinori Moriwaki’ye günün anısına plaket takdim ettiler. (Haber Merkezi)