Kırklareli Belediye Başkanlığı için iktidar ve ana muhalefet partisinden birçok isim konuşulurken, İYİ Parti’de aynı yoğunluğun yaşandığını söylemek pek mümkün değil. Partide şimdilik sadece eski merkez İlçe Başkanı Nagihan Alpsoy Özçelik Kırklareli Belediye Başkanlığı aday adaylığını açıklayan isim oldu.

Ancak kamuoyunun merak ettiği; “2023 Genel Seçimlerinde İYİ Parti Kırklareli milletvekili adayı olan Türker Yörükçüoğlu, Belediye Başkanlığı için de aday olacak mı?” yönünde…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BBP lideri merhum Muhsin Yazıcıoğlu’na siyasi danışmanlık yapan, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile eskiye dayanan bir tanışıklığı bulunan tecrübeli siyasetçi Yörükçüoğlu’nun, “Kırklareli Belediye Başkanlığı için İYİ Parti’den aday olacak mı?” sorusu gerek parti kanadında gerekse kamuoyunda cevabı merak edilen sorular arasında yer alıyor.

2-159

Türker Yörükçüoğlu

1973 yılında Lüleburgaz'da doğdu. Liseyi Lüleburgaz Ticaret Lisesinde, üniversite eğitimini Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde tamamladı.

Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde yüksek lisans yaptı. Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümünde ön lisans okudu. Üniversite yıllarında ülke siyasetiyle yakından ilgilendi.

İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener ile tanışması bu dönemde oldu. 1998- 2002 yılları arasında rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'na dört yıl siyasi danışmanlık yaptı.

2003- 2014 yıllarında TBMM'de Başbakan Danışmanı olarak görev yaptı.

2014- 2016 yılları arasında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nda Müsteşar Yardımcılığı görevini ifa etti. 2016 yılından itibaren İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener'e uzmanlık alanları ile alakalı konularda fahri danışmanlık yaptı. 2023 Genel Seçimlerinde İYİ Parti Kırklareli milletvekili adayı oldu. Haziran 2023'te gerçekleştirilen İYİ Parti 3. Olağan Kurultayı'nda GİK üyesi seçildi. Hâlen Şehircilik Politikaları ve Afet Yönetimi Başkanı'dır.

Evli ve Ömer, Hakan ve Hüseyin Sencer isminde üç çocuk babasıdır. (Ferdi Kurtbayram)

Editör: Ferdi Kurtbayram