Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Anadolu Ajansı Editör Masası canlı yayınında, açık liselerde okuyanların merdiven altı denetimsiz kurslara devam ettiği yönünde bilgi edindiklerini, bu kursların bilhassa FETÖ kapsamıyla hem resmî hem de özel okullarda ilişiği kesilenlerin yönettiği bir sektör olduğunu bildirdi. Bakan Tekin, yeni döneme ilişkin izinsiz kurslarla ilgili İçişleri Bakanlığı ile istişare hâlinde olduklarını ifade ederek velilere, çocuklarını bu kurslara göndermemeleri konusunda uyarıda bulundu.

"Merdiven altı" olarak tabir edilen, Bakanlıktan ruhsatı olmadan faaliyet gösteren kurslarla ilgili Millî Eğitim Bakanlığının çalışmaları kapsamlı şekilde yürütülüyor. Öğrenci ve velilerin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için Millî Eğitim Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren özel kursların listesi bir süre önce "https://ookgm.meb.gov.tr/kurumlar.php?=kurs" adresinde yayımlandı.

Ardından valiliklere gönderilen yazıda, Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği gereği kurum tabelalarında "karekod" uygulamasına yer vermeleri gerektiği belirtildi. Bakanlık bu kapsamda, bütün özel öğretim kurumlarında karekod kimlik tanımlaması yaptı ve velilerin bu kodları okutarak bu kurumların izinli olup olmadıklarının rahatlıkla görülebilmesine imkân sağlandı. Karekod uygulamasının içinde, özel öğretim kurumunun adı, kurum kodu, türü, açılma tarihi, adresi, adres kodu, kurucusunun kim olduğu, bina kontenjanı, uyguladığı program tür ve kontenjanları ve ücretlerine ilişkin bilgiler yer alıyor. Gönderilen yazıda, karekod uygulamasına ilişkin "uygulama, özel öğretim kurumlarının Bakanlığımıza bağlı faaliyet gösteren yerler olduklarını ifade etmesi ve bu kurumlardan hizmet almak isteyenlerin kurum hakkında bilgi alabilmeleri açısından önem arz etmektedir." ifadeleri yer aldı.

18 Eylül son uyarı tarihi

Valilikler, kurum girişinde karekodu bulunmayan tabelalar için özel öğretim kurumlarına 18 Eylül Pazartesi gününe kadar süre tanıyacak. Bu tarihe kadar yükümlülüğünü yerine getirmeyen özel öğretim kurumları hakkında gerekli işlemler başlatılacak. Bu önlemlere ek olarak merdiven altı yapılarla ilgili yeni bir uygulama daha hayata geçirildi. İllere gönderilen resmî yazıda, Türkiye'de her türlü eğitim ve öğretim faaliyetlerinin Bakanlığın izni ve denetimine tabi olduğunun altı çizildi. Konunun önemi ve izinsiz faaliyet yürüten yerlerin tespitinde teknolojik imkânlardan yararlanabilmek için Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü internet sayfasında "İzinsiz Eğitim Faaliyeti İhbarı" linkinin oluşturulduğu duyuruldu. İzinsiz eğitim faaliyeti ihbarları, Özel Öğretim kurumları Genel Müdürlüğü'nün "http://ookgm.meb.gov.tr/izinsizegitim.php" adresine yapılabilecek. Öte yandan valiliklerce oluşturulan izleme ve koordinasyon komisyonları, bu ihbarları değerlendirip inceleme ve soruşturma işlemlerini ivedilikle başlatacak. (Basın Bülteni)

Editör: Serhat Ünver