Gaziosmanpaşa İlkokulu’nda Benim Kulübüm Yeşilay Etkinliği Gaziosmanpaşa İlkokulu’nda Benim Kulübüm Yeşilay Etkinliği

Son zamanlarda öğrenciler arasında yaygınlaşan oldukça tehlikeli bir oyun, çocuklara zarar verip, kalıcı hasar bırakabiliyor. Özellikle okullarda popüler hale gelen “Kanlı Para” isimli şiddet içeren oyun konusunda uzmanlar velileri uyarıyorlar. Yasaklanmasına rağmen öğrencilerin gizli gizli ellerinden kan gelene kadar oynadığı bu oyunun Kırklareli’ndeki okullarda da oynandığına dair veli ve öğrenciler web sitemize açıklamalarda bulundular.

Çocukların ellerini kan içerisine bırakan, bulaşıcı hastalıklara ve elde kırığa, çatlamaya neden olabilen oyunla ilgili bazı okullar yasaklama kararı alsa da sosyal medyada oyunun taktikleri yayılıyor.

Oyunun kuralı ise şöyle; İlk olarak havaya madeni para atılıp, elin ters tarafıyla tutuluyor. Daha sonra para, parmakların arasına alarak sıkıştırılıyor. Para sabit tutulduktan sonra ‘kanlı para’ denilerek 3 kere sert bir şekilde masaya vuruluyor. Bu aşamada para düşerse ceza alınıyor. Ceza ise şöyle: El yumruk yapılarak masaya dik şekilde koyuluyor ve karşı taraf parayı hızla eklem yerlerine fırlatıyor. Paranın geliş şiddetine göre elde kızarmalar, kanamalar yaşanıyor. Kan akana kadar oyun devam ediyor.

Medicana Ataköy Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Okan Özkunt konu ile ilgili yaptığı uyarıda: “Parmak ve el tarak kemiklerinde çatlak veya kırıklara yol açabilir. Ayrıca o an akut olarak kırığa yol açmasa da tekrarlayıcı kronik travma ile stres kırığı ismini verdiğimiz kemiğin kronik kırıklarına sebep olabilir. Büyüklerden farklı olarak bu tip kırıklar çocukların kemiklerindeki büyüme kıkırdaklarına zarar verip kalıcı hasarlara neden olabilir. Ameliyat olmaya kadar varan ciddi sonuçlar doğurabilir. Öte yandan sert ve kesici cisimle yaralanma, ciddi yumuşak doku hasarlarına, açık yaraya sebebiyet verdiği için enfeksiyonlara ve bulaşıcı birtakım hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Elde oluşan tekrarlayıcı açık yaralar, enfeksiyon riskini ciddi arttırırken, deri kalınlığını da süreç içinde arttırıp elin hassasiyetinin ve duyu kabiliyetinin yitimine sebep olabilir” dedi. (Haber Merkezi)