Kırklareli’nde ki bulaşıcı hastalıklarla ilgili hangi hastalıklarda artış olduğunu aktaran İl Sağlık Müdür’ü Çiğdem Cerit; “Kuduz vakamız uzun yıllardır ilimizde gözükmüyor, böyle bir ihtimal daha yok. Sadece “Kuduz Şüpheli Isırık” dediğimiz, kedi tırmalaması ya da köpek ısırıklarından zarar gören vatandaşlar bazen olabiliyor.” Dedi.

 Bu konuda Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı hastaneler olarak her türlü tedbiri aldıkların yineleyen Cerit, eğer yara, herhangi bir bakım gerektiren yara ise bazen hafif tırmalamalardan da insanlar tedirgin olarak hastaneye başvura bildiğini ve herhangi bir yara durumunda pansumanından yara bakımını gerçekleştirdiğini aktardı.Yapılan yara ve pansuman işleminden sonra kişiye kuduz aşısı enjeksiyonun yapıldığı ifade edildi.

 Kuduz yönetmeliklerine göre 5 doz aşı planlandıklarını aktaran Çiğdem Cerit, bu dozların 0, 3, 7, 14, 8 gibi dozlarda uygulandığını kaydetti. Ayrıca ısıran köpek ya da kedi, ev hayvanımı yoksa yabani hayattan bir ısırılmamı diye kontrol edildiğini aktardı.

 Kedi ve köpeğin aşılı olması çok önemli olduğunu ifade eden Cerit, Özellikle Kırklareli Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından aşıların düzenli periyotlarla yapıldığını vurgulayarak, yapılan aşılar konusunda da bir sıkıntı yaşanmadığını dile getirdi.

“Bütün Kurumlar Kuduzla Mücadeleye Destek Oluyor”

Hayvanlar aşılıysa sorun olmadığını dile getiren Çiğdem Cerit, bazen yaban hayatı tarafından hayvanların ısırılıp, ısırılmadığına bakıldığını aktararak, Kırklareli Belediyesi’nin ve Kırklareli İl Özel İdaresinin bu konuda yaptığı faaliyetlerle hayvanların kısırlaştırılması ve aşılanması konusunda aktif rol aldıklarını belirtti. Bu bağlamda Cerit, bütün kurumların birlik içerisinde kalarak kuduzla mücadele konusunda ciddi gayretler gösterildiğini ayrıca belirtti.

“Yaz Aylarında İshal Vakalar Görülebiliyor”

Kırklareli’ndeki bulaşıcı hastalıklar konusunda açıklamalarda bulunan Kırklareli İl Sağlık Müdürü Çiğdem Cerit, yaz aylarında, yaz ishalleri denilen vakaların görüldüğünü kaydederek bu vakaların bir kısmı viral kaynaklı bir kısmı ise gıda kaynaklı olduğunu sözlerine ekledi.

Deprem Riski Taşıyan İlleri Tek Tek Açıkladı! Deprem Riski Taşıyan İlleri Tek Tek Açıkladı!

Bu sene vakaların vatandaşları hastaneye yatıracak kadar büyük olmadığını kaydeden Cerit, vakaların ortaya çıkabileceği yerlerin, zaman zaman toplu yemek etkinliklerinden kaynaklı olabileceği bazen ise bu toplu etkinliklerde tavuk eti bazlı yiyeceklerin tüketilmesi kaynaklı olduğunu kaydetti.

Kirlerin bulaşıcı ishal konusunda hassas davranmasını belirten Çiğdem Cerit, tüketim maddeleri güzel saklanmaz ve bu tüketim maddelerinde hijyene dikkat edilmezse ciddi mikrobik durumlar yaşanabileceğini belirtti. Bu tarz yiyecek maddelerinin zamanında tüketilmemesi durumu maddede mikrop oluşturabileceği gibi bu durum kaynaklı ishal riskinin de oldukça sık gözükebileceğini belirtti. Kırklareli’nde bu nedenlerle yaz aylarında çok sık olmasa da bu tarz vakalara rastlandığı kaydedildi.

“Geçen Yıllara Göre İlimizde COVİD’te Artış Yok”

Çiğdem Cerit, İlimizde öne çıkan bir bulaşıcı hastalık yaşanmadığı vurgusunda bulunurken, COVİD ile mücadelenin devem ettiğini ifade etti. Neredeyse grip gibi herkes de burun tıkanıklığı, boğaz şişliği, ishal gibi bulgularla öne çıktığını kaydetti.

 Hastanede yatan COVİD hastasının şu anda bulunmadığı aktarılırken, kronik hastalıkları olan vakalarda zaman zaman COVİD ile ilgili sıkıntılar yaşayabileceği aktarıldı. Cerit; “Günlük vaka sayımızı izliyoruz. Şu anda COVİD geçtiğimiz yıla göre, artış olduğunu söyleyemeyiz. Gayet kontrol altındayız. Vatandaşlarımızda gerekli tedbirleri alıyorlar, bizler özellikle sağlık kuruluşlarına hastanelere girdiğimizde maske tedbirini halen görmekteyiz. Maske tedbirine kronik hastalığı olanların hastane gibi, virüsün yoğun olduğu toplu yaşam alanlarında ayrıca dikkat etmeli.” Dedi. Cerit açıklamalarının devamında, “Aynı zamanda Kırklareli Huzurevi’nde ki yaşlılarımızı da takip ediyoruz. Kimseden pandemi döneminde vazgeçmedik, asla vazgeçmiyoruz. İnsan odaklı bir çalışma sürdürüyoruz, yaşlılarımızın sağlıklı olması ve toplumun sağlıklı olması bizim birinci hedefimiz.” ifadelerine yer verdi. (Güfte Çanlı)

ALTERNATİF GAZETESİ CEBİNİZDE! UYGULAMAMIZI İNDİRİN;

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alternatifgazetesi

https://apps.apple.com/tr/app/alternatif-gazetesi/id6463220188?l=tr