İğneada'daki Sel Felaketinde 4 Sanığın Yargılanması Sürdü İğneada'daki Sel Felaketinde 4 Sanığın Yargılanması Sürdü

9 Mayıs 2024 Perşembe Günü saat 15.00'da Kırklareli Özgürlük ve Demokrasi Meydanı'nda Kırklareli'nde hizmete giren Mobil Göç Aracının Tanıtımı gerçekleştirdi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın talimatlarıyla Göç İdaresi Başkanlığı'nın düzensiz göçmenlerle ilgili kapsamlı çalışmaları Kırklareli'nde etkin bir şekilde yürütüyor.

Düzensiz göçle etkin mücadele kapsamında 19 Temmuz 2023 itibariyle İçişleri Bakanlığı tarafından Mobil Göç Noktası uygulaması başlatıldı. İlk etapta 5 büyükşehirde başlayan ve Aralık ayı itibariyle 30 büyükşehirde faaliyete geçirilen uygulama ile düzensiz göçmenlerin tespiti amaçlıyor.

I M G 20240509 W A0018

Mobil Göç Noktası hizmet aracıyla beraber yabancılara ilişkin işlemlerin en hızlı şekilde yapılması, sınır kenti olan Kırklareli'nde düzensiz göçle mücadele çalışmaları aralıksız devam etmesi, yasadışı göç ile mücadele anlamında faaliyetlerin yoğunlaştırılması hedefleniyor.

Düzensiz göçle mücadele kapsamında yapılan uygulama ve denetimler esnasında güvenlik güçleri düzensiz göçmen olduğundan şüphelendikleri kişilerin kimliğini kontrol ediyor. Kimliğini ibraz edemeyen yabancılar gerekli kontrollerin sağlanması amacıyla Mobil Göç Noktası adı verilen araçlara davet edilip burada İl Göç İdaresi personeli tarafından Göç-Net veri tabanı üzerinden biyometrik verilere ilişkin parmak izi sorgulamasına tabi tutuluyor. Sorgulamanın akabinde yasal kalış hakkı olmadığı belirlenen yabancılar, sınır dışı işlemlerine başlanılmak üzere Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezine gönderiliyor.

I M G 9182

Bununla birlikte farklı bir ile kayıtlı olup Kırklareli'nde bulunduğu tespit edilen yabancıların kayıtlı olduğu şehre nakli sağlanıyor. Bu sayede düzensiz göçle mücadele etmek ve en hızlı şekilde tespitleri yapılıp gerekli yasal işlemleri beraberinde sürdürülüyor. Bu uygulama sayesinde yabancıların yasal kalış haklarının olup olmadığı çok kısa bir zaman içerisinde tespit edilmekte.

Kırklareli'nde yabancıların disipline bir şekilde bulunmalarına yönelik çalışmalar ve yasa dışı göç ile mücadelede kararlılıkla devam ediyor.

Editör: Şefik Kenar