Yunanistan Vize’yi Verdi, Peki Nereye Gitmeli? Yunanistan Vize’yi Verdi, Peki Nereye Gitmeli?

Ufuk çizgisinde beliren ve görenlere optik şölen yaşatan Kızıl Aura Türkiye’de birçok ilde görüldü.

Geçtiğimiz günlerde uzmanlar tarafından Dünyayı etkisi altına alacak bir jeomanyetik fırtına olacağı konusunda açıklama yapılmıştı. Buna bağlı olarak birçok ilde gözlemlenen kuzey ışıkları Kırklareli’nin Vize Kıyıköy beldesinde balıkçılar tarafından da gözlemlendi.

Dünyayı etkisi altına alan güçlü bir solar fırtına nedeniyle oluştuğu aktarılan kuzey ışıkları Türkiye’de birçok ilde vatandaşların kameralarına yansıdı. Sosyal medyada yayılan görüntüler merak uyandırırken vatandaşlar bu özel anın tadını çıkardı.

Kıyıköylü balıkçılar tarafında denizin açıklarından gözlemlediği öğrenilen ışıklar kırmızı rengiyle adete kartpostallık görüntülerin ortaya çıkmasını sağladı. Aurora Borealis adıyla da bilinen kuzey ışıkları, kutup bölgelerinde görülen, yeryüzünün manyetik alanı ile güneşten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalar olduğu öğrenildi. Genellikle Kuzey ülkelerinde seyredilebilen kuzey ışıkları, Türkiye’de oldukça ilgi çekti.

Güneşten gelen manyetik fırtına nedeniyle oluşan bu ışıkların, atmosferde elektromanyetik değişimler neticesinde ışıkların Dünyada Kuzey ışıklarının bu yüzden güney enlemlere indiği öğrenildi. Deprem habercisi mi diye düşündüren ışıkların, uzmanlar tarafından yapılan açıklamayla herhangi bir deprem durumu oluşturan bir  doğa olayı olmadığı bildirildi.  (Güfte Çanlı)WhatsApp Image 2023-11-07 at 11.09.37