Kırklareli’nin kültür envanteri dijitale aktarılıyor. Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde gerçekleşen çalışma kapsamında "Kültür ve Tabiat Varlıkları Mirası” olarak korunmaya değer bulunan ve belli kıstaslarla tescilleri yapılarak koruma altına alınan zengin kültür mirasımız, sağlam bir veri bankası haline dönüştürülüyor.

Yaşamanın Dışında Öğrenciler Yaşamanın Dışında Öğrenciler

Çalışmaların devam ettiği projede; zengin kültürel varlıklara ev sahipliği yapan Kırklareli’ndeki anıtlar, sitler, halk kültürüne ait bilgileri içeren tüm değerler kirklarelienvanteri.gov.tr adresinde toplanıyor.  

Web sitesinde yapılan açıklamada; “Sayısız bilimsel çalışma ve kültür zenginliğimize ait veriler ancak günümüz insanının yaşamının her safhasında kullanılabilir hale getirildiğinde bir anlam ifade edebilir. Bu projenin amacı; Sahip olduğumuz kültür mirasımızın ayrıntılı envanterini çıkarmak, toplumun koruma ve kullanma bilincini geliştirmek, kültürel değerlerimize ait tüm verileri bir havuzda toplayarak kullanılabilir ve ulaşılabilir bilgi kaynağı haline getirip bölgemiz, ülkemiz ve bütün insanlığın hizmetine sunmaktır” deniyor.

Birçok ilde böyle bir uygulamanın olmadığı da önemle belirtiliyor. Kırklareli Kültür Envanteri kısa bir süre sonra zengin arşiviyle, tam kullanıma açık hale getirilecek. (Ferdi Kurtbayram)

02-31

ALTERNATİF GAZETESİ CEBİNİZDE! UYGULAMAMIZI İNDİRİN;

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alternatifgazetesi

https://apps.apple.com/tr/app/alternatif-gazetesi/id6463220188?l=tr