Kırklareli Türk Kızılay’ı tarafından yapılan paylaşımda düzenli kan bağışının önem arz ettiği ve hayat kurtardığını vurgulayan yetkililer “Düzenli Kan Bağışı Yap, Kan Dostlarımıza Katıl” ifadelerini kullandı.

Kırklareli Millet Bahçesi’nde yapılacak olan kan bağışı etkinliği 24 Ekim 2023 Salı günü gerçekleşecek.

Kan Bağışı Nasıl Yapılır

Türk Kızılay’ına kan bağışı için kan bağışı merkezlerine ve noktalarına başvurduğunuzda 4 sayfalık bir form veriliyor. Bu formun içeriğinde kan bağışçısı bilgilendirme formu, kan bağışçısı kayıt formu ve kan bağışçısı sorgulama formu yer alıyor.

Dolduracağınız sorgulama formunda kişisel bilgilerinizin yanı sıra özel hayatınızla ilgili sorular da yer alıyor. Ankette özel soruların yer alması ve bu sorulara vereceğiniz cevaplar “Güvenli Kan Temininin” ilk adımını oluşturuyor. Paylaştığınız tüm bilgiler hem etik hem de yasal olarak yetkililer tarafından gizli tutuluyor.

Kayıt nasıl yapılıyor?

Kan bağışı işlemi yasal bir süreç. Bu nedenle kimlik ve iletişim bilgileriniz Türk Kızılay'ın kullandığı sisteme kaydediliyor. Fotoğraflı, T.C. Kimlik Numarasını içeren ve yasal olarak geçerli bir kimlik (nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport) ibraz etmeniz yasa gereği zorunlu. Kayıt işlemiyle beraber flebotmistler tarafından kan sayımı, tansiyon, nabız, ateş ve vücut ağırlığı ölçümü yapılıyor.

 Kan bağışı işlemi nasıl oluyor?

Kan bağışı işlemine sıra geldiğinde özel olarak tasarlanmış kan alma yataklarında işlem gerçekleştiriliyor.İşlemler eğitim almış tecrübeli flebotomistler tarafından gerçekleştiriliyor.
Kullanılan tüm malzemeler tek kullanımlık ve steril. Kan alımı işlemi en uygun bölge olan dirsek çukurundan yapılıyor. Kan alma işlemi yaklaşık 4-8 dakika sürüyor. Her kan bağışında sadece 1 ünite kan alınıyor.

İşlem sona erdiğinde size belirtilen süre kadar yatakta ve yine belirtilen süre kadar ikram alanında dinlenmeniz öneriliyor. Kan alma yatağında istirahat ederken flebotomistlerin size gösterdiği şekilde kolunuza bastırmanız, damar dışına kanama olmaması için önemli.İkram bölümünde sizlere minarel yönünden zengin olduğu için maden suyu ve bisküvi gibi içecek ve yiyecekler veriliyor. İkramları tüketmeniz kaybedilmiş sıvının yerine konulmasına katkı sağlıyor. (Güfte Çanlı)

Editör: Haber Merkezi