Obezite En Sık Bu Hastalıklara Yol Açıyor Obezite En Sık Bu Hastalıklara Yol Açıyor

Nurtigenetik ve Epigenetik Derneği Başkanı Doç. Dr. Gülsen Meral, “DNA Kaderiniz Değildir!” başlıklı semineri ile 27 Mayıs Pazartesi günü Kofçazlılar ile buluştu.

Kofçaz Belediye Başkanı Levent Şenol’un da katılım gösterdiği seminerde Doç.Dr. Meral, hastalıkların kader olmadığını, bu hastalıkların çıkış noktasında insan geni üzerindeki değişiklerin önemini, doğru beslenme başta olmak üzere genetik yapımıza özel hayat düzeni ile daha sağlıklı bir yaşamın mümkün olduğunu kaydetti.

“SENİN AYNAN”, “BEN BİLMEM EŞİM BİLİR”, “KÜSTÜM HAYATA 5 DAKİKA MOLA” adlı kitapları ile büyük ses getiren alanında uzman isim Doç. Dr. Meral, açıklamasında; “Beslenme ve insan genetiği ilişkisi çevresel faktörlerle birleşince,  eskiden ailesel yatkınlık diye belirttiğimiz alerjik hastalıklarının, kalp hastalıklarının ve kanserin esasında kaderimiz olmadığı genetik yatkınlığın önemli olmasıyla beraber insan geni üzerindeki değişiklerin yani epigenetiğin hastalığın ortaya çıkmasında önemi anlaşılmıştır.

Bu genetik yapı ve besinlerin etkileşimi bizi genetik yapımıza özel beslenme programı oluşturmaya yani Nutrigenetiğe, genetik yapımıza özel yaşam düzenlenmesine ve genetik yapımıza özel spor hayatımızın düzenlenmesi gibi durumların oluşmasına yol açmaktadır.

Kronik hastalıkların engellenmesi ve var olan hastalıkların tedavisi için yapılan tıbbi süreçlerin tamamına nutrigenetik ve epigenetik klinik uygulamaların zaruri olarak dahil edilmelidir” şeklinde konuştu.

Seminerin sonunda Kofçaz’da bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden Doç. Dr. Gülsen Meral; “Başkanıma çok teşekkür ederim, bu imkanı verdiği için. Arkadaşlarımızla çok değerli ve verimli istişarelerde bulunduk. Epigenetik ve Nurtigenetik konuştuk. Çağrıldığım her yere, Türkiye’nin 81 iline gideceğim. Çünkü ben Epigenetik ve Nurtigenetik Derneği başkanı olarak halkıma bunları anlatmalıyım. Tekrar teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kofçaz Belediye Başkanı Şenol da yaptığı açıklamada; “Değerli hocamıza biz çok teşekkür ediyoruz. Bizleri bilgilendirdiği için. Çok faydalı oldu. Kendisinden bu tür buluşmaların devamını bekliyoruz” diyerek çiçek takdiminde bulundu.

3C16Cbc6 B5Fd 4548 Ba53 Cbdb8E36Adce204F19Cb 4B66 475C 9E21 9304729Ba4A5

Editör: Ferdi Kurtbayram